Ondestek Blog

"Walmart Voice Order" ile Google Asistan

Posted by Ondestek on 08.04.2019 15:05
Ondestek

 

 

Walmart’ın Amazon’la e-ticaret savaşı artarak devam ediyor. Perakende satış mağazası, Google’a yeni “Walmart Voice Order” özelliği ekleyerek, rekabeti daha da ileri taşıyor.

Kullanıcılar artık Walmart'ı Google Asistan'a ekleyebilir ve mevcut Walmart hesaplarını bağlayabilir. Walmart'la hemen ses komutlarıyla alışveriş yapabilirler. Alışveriş sepetinize bir şeyler eklemek ve ürün siparişi vermek için Google’ın ses hizmetini kullanabilirsiniz, ancak Walmart siparişi işleme ve teslimat işlemlerini kendisi gerçekleştirecek.

Wallmart için dijital dönüşüm alanında ilk adım bu değil: şirket, Amazon’la dijital alanda daha iyi rekabet edebilmek için geçen yıl Microsoft ile bulut hizmetleri için beş yıllık stratejik bir ortaklık ilan etmişti.

 


Tom-Ward-Walmart

 

Walmart(ABD)'nin dijital operasyonlar başkan yardımcısı Tom Ward, “Ne kadar çok kullanırsanız, o kadar iyi kendimizi geliştiriyoruz” dedi. “Ses teknolojisini kullanırken, müşterilerin sepetlerine birkaç gün içinde birer birer ürün eklemeyi sevdiklerini biliyoruz - haftada bir defada alışverişlerini tamamlamıyorlar. Dolayısıyla, bu özellik müşterilerin alışveriş yapma yöntemini yansıtıyor.”

 

Walmart, yeni ses alışveriş özelliklerinin, bu ay içinde Google Home, Android ve iPhone'lar, akıllı saatler ve JBL veya Lenovo gibi üçüncü taraflar olanlar da dahil olmak üzere diğer platformlar da dahil olmak üzere, tüm Google Assistant destekli cihazlara sunulacağını söyledi. Dağıtım aşamalı olacak, önümüzdeki birkaç hafta içinde daha fazla müşteri güncelleme talebi alacaktır.

Google, ses hizmetiyle yapılan alışverişi sımsıkı kontrol etmek istiyor!

 

 

Google, Apple ve Amazon tarafından toplanan büyük kullanıcı veri tabanlarından yararlanmak isteyen ancak yine de tüketicilere kendi benzersiz değerlerini sunmak etmek isteyen birçok perakendeci ve marka için önemli bir stratejik hamle olacak. E-ticarette ülkemizde de benzer uygulamalara yakında rastlayacağız. 2020 yılına kadar e-ticaret müşteri hizmetleri etkileşimlerinin % 85'ini üstlenebileceği düşünülen chatbot için de şirketler şimdiden hazırlıklara başladı.

Google Asistan

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar