Ondestek Blog

Chatbot: Neden Kimse Chatbotu Ciddiye Almıyor?

Posted by Ondestek on 19.03.2019 11:43
Ondestek
Ondestek Blog-Neden Kimse Chatbotu Ciddiye Almıyor?Gerek küresel gerekse ulusal alanda faaliyet gösteren çoğu firmanın neden hala chatbot kullanmadıkları giderek artan bir merak konusu. Teknolojik altyapı ve varlıklar dikkatle incelendiğinde chatbottan en iyi şekilde fayda sağlamak için 3 aşamalı bir yol haritası bizleri bekliyor.

 

1. Potansiyel Müşteriye Ulaşma

İnsanlara değer yaratan ve güven sağlayan bir çözümünüzden bahsetmek için ilk adım onlara ulaşmak. Peki Nasıl?
Elbette dijital pazarlama kanallarını etkin kullanarak. Sosyal medya, blog yazıları, videolar, sponsorlu reklamlar ve diğer içerik türleri sizin için öncelikli dijital pazarlama kanalları arasında. İşe nereden başlayacağını bilmeyenler için ilk adım rahatlıkla dijital pazarlama stratejisini oluşturmak denebilir. Dijital pazarlama stratejilerini oluşturan işletmeler, bunu yazılı dokuman haline getirerek pek çok karanlık noktayı açığa kavuşturuyor.

5N 1K sorularına verilen cevaplar aslında tüm detayı içinde barındırıyor. Geriye kalan sadece harekete geçmek.

ONDESTEK-POTANSİYEL MÜŞTERİYE ULAŞMAK

2. Harekete Geçme-Eylem Zamanı

Şimdi müşterilerimizle kalıcı ilişki kurmak için hareket geçme zamanı. Müşteri ilişkileri yönetim sistemimizde müşteriye ait tüm verileri kullanarak, iş akışları ve e-postalarla tüm bu deneyimi kişiselleştiriyoruz. Pazarlama otomasyon programları kullanarak müşterilerimizi satın alma yolculuğunun her aşamasında özenle takip ediyoruz. Web sitemize gelen aktif ziyaretçilerin tüm bilgilerini elde etmek için eylem butonları, formlar kullanıyoruz. Son olarak müşterilerimizin tercih ettiği tüm iletişim kanallarından bizlere anlık ulaşabilmeleri için mesajlaşma uygulamalarını( canlı destek, chatbot ) aktif kullanıyoruz.

3. Hoşnut Etme

Doğru kişiye doğru mesajı sürekli iletme zamanı. Satış sonrası müşterilerimizle kalıcı ilişkiler kurabilmek için onlarla akıllı içerik paylaşımına devam edin. Bunu başarabilmek için pazarlama otomasyon programları ve eposta pazarlama araçları kullanabilirsiniz. Müşterilerinizin tercih ettiği içerik formatlarına onları da katabilirseniz eşsiz bir müşteri deneyimi oluşturdunuz bile. Mutlu müşterilerimizin sayısı aslında bizlerin gayretine bağlı.

Ondestek-Chatbot

.

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar