Ondestek Blog

E-ticaret Sitenizin Dönüşüm Oranı Düşük mü?

Posted by Ondestek on 07.06.2019 14:00
Ondestek

Ondestek-eticaret sitenizin dönüşüm oranı düşükmü

E-ticaret sitenizdeki düşük dönüşüm oranının gelirinize etkisinden endişe ediyor musunuz?

Ziyaretçileriniz hiç dönüşüm sağlamıyorsa veya dönüşüm oranlarında ani bir düşüş varsa, bunun ne tür zararları olabilir?

Peki ya bu kaybedilen müşterileri ve satışları kurtarmak için basit ve etkili yöntemler mevcutsa?

 

İlk aşama, altında yatan nedenleri tespit etmektir. Düşük bir dönüşüm oranı için bir çok olası açıklama vardır. Gelin birlikte inceleyelim!

Sonunda, düşük dönüşüm oranının neden kaynaklandığını bilirseniz ve bunun nasıl çözüleceği hakkında fikir sahibi olursanız, E-ticaret dönüşüm oranınızı artırabilir, satışlarınızı ve gelirinizi istenilen noktaya taşıyabilirsiniz.

İyi bir E-ticaret dönüşüm oranı nedir?

Dönüşüm oranı,web sitenizde istenilen bir işlemi tamamlayan ziyaretçilerin toplam ziyaretçiye oranı diyebiliriz en basit haliyle.

Tipik e-ticaret dönüşümleri, alışveriş sepetine öğe eklemeyi, bir satın alma işlemini tamamlamayı veya daha sonra satın almak üzere öğeleri kaydetmeyi içerir. Sitenizi ziyaret eden ziyaretçileriniz yeterince eylem yapmıyorsa, o zaman büyük bir probleminiz var diyebiliriz.

Peki, iyi bir e-ticaret dönüşüm oranı nedir? Bu tür ölçümlerin çoğunda olduğu gibi, kime sorduğunuza göre değişir, çünkü e-ticaret dönüşüm oranı karşılaştırma ölçütleri çok çeşitli olabilir.

 

Ondestek-Eticaret Sitesi Dönüşüm Oranı

 

Örneğin, 2017’de e-ticaret dönüşüm oranlarına ilişkin Monetate’ten elde edilen veriler ortalama e-ticaret alışveriş sepetine dönüşüm oranının % 9,03 olduğunu, ancak bu rakamın yere ve cihaza bağlı olarak büyük farklılıkları gösterdiği bilinmekte.

WordStream’in dönüşüm oranı analizi, % 2,35 genel dönüşüm oranı verir. Ancak, şirketlerin ilk % 25'i % 5,31 ve ilk% 10'u % 11,45'tir.

Bu nedenle, e-ticaret'te düşük bir dönüşüm oranına sahip olduğunuzu düşündüren şey , ortalamayı başarmayı veya çift basamaklı e-ticaret dönüşüm oranlarına erişmeyi hedeflemenize bağlıdır.

Mevcut dönüşüm oranınız veya hedefleriniz ne olursa olsun, e-ticaret gelirinizi optimize etmek için her zaman iyileştirme yapmanız gerekir.

Şimdi, düşük bir dönüşüm oranına sahip olmanızın muhtemel nedenlerinden bazılarına bakalım.

1. İlk İzlenim Herşeydir; Web siteniz buna hazır mı?

Düşük dönüşüm oranının yaygın bir nedeni, insanların sitenize girdiklerinde gördüklerini beğenmemeleri veya daha da kötüsü ihtiyaç duydukları bilgileri bulamamalarıdır.

Yeterli trafiğe sahipseniz ancak hiç dönüşüm almıyorsanız veya ziyaretçilerin sitenizde kalması gerektiğini düşündüğünüz bir sayfada yüksek bir hemen çıkma oranına sahipseniz, önce site tasarımı sorunlarını gidermeniz faydalı olur.

Merak etmeyin, dönüşüm oranınızı zedeleyen en yaygın tasarım sorunlarını da ele alacağız. Bununla birlikte, iyi görünen bir siteye sahip olmak önemli olsa da, kullanıcı deneyimi daha da önemlidir, böylece insanlar aradıkları bilgilere ulaşabilir ve istenen eylemlerini zahmetsizce tamamlayabilirler.

Sorunun nerede olduğunu görmek için, analytic aracınızdan dönüşüm oranı ölçümlerini, kullanıcı akışını, hemen çıkma oranını ve dönüşüm hunisini kontrol edin.

 

Ondestek-E-ticaret Dönüşüm Oranı-İlk İzlenim

 

Düşük dönüşüm oranlarının bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Zayıf navigasyon: En popüler ürünlerin kolayca bulunabildiğinden emin olun.

Kötü filtreleme ve sıralama: Ziyaretçileri çok fazla seçenekle boğmak istemezsiniz. Öğeleri filtreleyebilmeleri gerekir, böylece yalnızca ihtiyaçlarını karşılayan seçimleri satın alabilirler.

Yetersiz Arama: Arama sonuçlarının insanların istedikleriyle eşleşebileceğinden emin olun. Ziyaretçiler aradıklarını bulamazlarsa, satın almazlar.

Alıcıları daha odaklı tutmak için sol gezinme öğelerini kaldırmanızı ve ziyaretçilerin ilgisini korumak için ana sayfanızı düzenli olarak değiştirmenizi önerilir.

2. Hedef müşteri kitleniz kim?- Kime satış yapıyorsunuz?

Dönüşüm oranınızı nasıl iyileştireceğinizi düşünürken, göz önünde bulundurmanız gereken başka bir husus da müşterilerinizin kim olduğu konusunda net olup olmadığınızdır. Doğru kişilere pazarlama yapmıyorsanız, o zaman düşük bir dönüşüm oranı elde edersiniz ve satışlar düşer.

Bu nedenle, e-ticaret dönüşüm oranı sorunlarını gidermede önemli bir adım, müşterilerinizin ne istediğini bulmaktır. İnsanların sitenizde nasıl davrandıklarını görmek için web analizlerine ve ne paylaştığını görmek için sosyal analizlere bakmanız gerekir.

Canlı destek ve chatbot uygulamalarınız aracılığıyla çevrimiçi incelemelere ve müşteri etkileşimlerine dikkat edin. Ayrıca, müşteri anketleri yoluyla faydalı müşteri bilgileri de toplayabilirsiniz.

Bunların hepsi pazarınızı anlamanıza yardımcı olacak, böylece müşteri avatarları oluşturabilir ve daha etkili bir şekilde pazarlayabilirsiniz. Müşterilerinizi segmentlere ayırdığınızda, kendileriyle eşleşen ürünler sunduğunuzda, dönüşüm oranlarında bir artış gördüğünüzden emin olabilirsiniz.

Unutmayın, herkese uyan tek bir ürün gamı yerine, müşterilere alakalı içerik ve ürün sunmayı hedefliyoruz.

3. Siteniz optimize edildi mi?-Arama motoru optimizasyonu-SEO

Siteniz dönüşüm oranlarında bir düşüş yaşıyorsa, bakılması gereken bir başka faktör de arama motoru optimizasyonu (SEO). SEO, içeriği ve web sayfalarını en iyi duruma getirmekle ilgilidir, bu nedenle müşterileriniz ürünlerinizle ilgili anahtar kelimeler kullanarak arama yaptığında, size ulaşabiliyor olması gerekir.

"alakalı" kelimesi önemlidir, çünkü Google, insanlar arama yaparken en alakalı içeriği göstermeyi amaçlar. Sayfalarınız görünmüyorsa, web siteniz tıklama almaz ve site trafiği düşük olur.

Sitenize ulaştığında ne beklediklerini bulamazlarsa, dönüşümler de düşük olur. Bu nedenle, ürün ve hizmetleriniz için anahtar kelime araştırması yapmanız ve web sayfalarınızın arama yapan kişilerin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmanız önemlidir.
yoast-seo

İşte size bir ipucu: e-Ticaret sitenizi WordPress'te kullanıyorsanız, temel SEO görevlerinde size yol göstermek ve düşük dönüşüm oranlarının nedenlerinden birini kaldırmak için Yoast SEO eklentisini kullanın. E-ticaret alt yapısı sunan firmalardan (ideasoft, ticimax vb.) hazır sundukları eklentileri de aktif kullanabilirsiniz.

4. Mobil kullanıcılardan haberdar mısınız;?

2019 yılında, yaklaşık 11 milyar aktif kullanımda mobil cihaz olacağını biliyor muydunuz? Mobil cihazlarda yapılan satışların son yıllarda % 65 arttığı?

Bunlar sitenizin mobil kullanıcılar için optimize edilmesini sağlamak için çok iyi bir neden.

Daha önce bahsettiğimiz e-ticaret dönüşüm istatistikleri, insanların mobil cihazlarda hala masaüstünün gerisinde kalmasına rağmen, ürünleri araştırmak için akıllı telefonlarını ve diğer cihazlarını kullandıklarını gösteriyor.

Bu, cihazlar arası pazarlama stratejisine ve mobil cihazlar için optimize edilmiş bir e-ticaret mağazasına ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.


5. İnsanlar ne sattığınızı biliyor mu?


Ürün sayfaları, gezen kişilerin satın alma kararını verdikleri yerdir, bu nedenle web sitenizin dönüşüm oranının etkilenebileceği başka bir alandır.

Bazı ürün sayfalarının dönüşüm oranının düşük olmasının ana nedenlerinden biri, ürünü potansiyel alıcıya göstermek için iyi bir iş çıkarmamalarıdır.

Müşterilerin, ürünün kendilerine nasıl fayda sağladığını ve sorunlarını nasıl çözdüğünü ve ürünün ana özelliklerinin ne olduğunu anlamaları gerekir. Bu, ürünün değerini tanımlamaya yardımcı olacak ve insanların satın alma olasılıklarını daha da artıracak.

6. Zayıf ürün görselleri mi kullanıyorsunuz?

Resimler dönüşümler için önemlidir ve bu e-ticaret siteleri için de geçerlidir. Ürün resimleriniz ne kadar iyi görünürse, ürün sayfalarınızı dönüştürme olasılığı da o kadar yüksek olur.

Dönüşümleri iyileştirmek istiyorsanız, küçük, düşük kaliteli fotoğraflar kullanmaktan kaçının. İşte bir örnek;

Ondestek-Eticaret dönüşüm oranı-Ürün görselleri

Müşterileri kazanmak için ürün videolarını da kullanabilirsiniz; videonun etkileşimi arttırdığı kanıtlanmıştır ve insanlar ne kadar uzun süre sadık kalırsa, dönüşüm olasılıkları o kadar artar.

7. İçerikleriniz ne kadar etkili?

E-ticaret dönüşümleriyle en iyi sonuçları elde etmek için , ürün açıklamalarının “bilgilendirici, hatasız, iyi yazılmış, açıklayıcı, ikna edici ve duygusal” olması gerekir.

İkna, özellikle önemlidir. Robert Cialdini'ye göre, satın alma kararlarını destekleyen altı ikna ilkesi var: karşılıklılık, otorite, bağlılık ve tutarlılık, sosyal kanıt, kıtlık ve beğenme.


 

Alıcıları hedeflemek için zengin içerik oluşturun. Bu, her ürünün satın alma olasılığı yüksek olan kişiye hitap etmesini sağlar. İçeriğinizde ayrıca güçlü kelimeler ve eylem kelimeleri de bulunmalıdır, bu nedenle hem duyguyu karıştırın hem de eyleme ilham verin.

Son bir şey var: İçeriklerinizi heceleyerek kontrol edin, böylece hatasız olsun. İnsanlar, farkında olmasalar bile hataları fark ederler ve hatalarla dolu içerik dönüşümlerinize ve itibarınıza zarar verebilir.

8. Peki ya odaklanma?

En iyi sonuçlar için, her sayfanın yapmak istediğiniz temel teklife odaklandığından emin olun. Bu, gezinme araçlarını veya açılış sayfalarındaki diğer gereksiz öğeleri kaldırmak anlamına gelir.

İnsanların dönüşüm yapmasını engelleyen herhangi bir şey olup olmadığını görmek için sayfalarınızın analizini kontrol edin. Google Analytics’teki Kitle »Kullanıcılar Akışı bölümüne gidin ve insanların alışveriş sürecinden nerede ayrıldığını görün. Alışverişçi davranışı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google Analytics’te gelişmiş e-ticareti etkinleştirebilirsiniz.

Ondestek-Eticaret Dönüşümü-Google Analytic-UserFlow

9. Eylem butonu ne yapmak istiyor?

Eylem butonunuz açıkça yazılı ve görünümü kolay mı? Olmazsa, dönüşümleri kaçırıyor olabilirsiniz.

Tek ve net bir harekete geçirme ifadesi olması çok önemlidir, böylece ziyaretçiler bundan sonra ne yapacaklarından şüphe duymazlar.

 

Satın al

 

Ancak iyi bir eylem butonu sadece doğru script ile ilgili değildir. Ayrıca, tasarımı ve rengi doğru kullanmanız gerekir, böylece insanlar onu gerçekten görebilir. İnsanlar eylem butonunuzu kolay görebilir ve anlayabilirlerse, harekete geçmeleri daha kolaydır.

10. Hımm! Yoksa güven problemi mi?

Ondan kaçış yok; güven satışları artırıyor. Bu nedenle, düşük dönüşüm oranları yaşıyorsanız, bunun bir nedeni ziyaretçilerin size güvenmemeleri olabilir.

Web sitenizin güven faktörünü şu yollarla artırabilirsiniz:

 • Spam içerikli pazarlamanın önlenmesi.
 • Gerçek müşteri incelemeleri de dahil olmak üzere sosyal kanıtı kullanma.
 • Adresinizi ve iletişim bilgilerinizi ve uygunsa ekip fotoğraflarını siteye koyarak gerçek olduğunuzu gösterin.
 • Müşterilerin kredi kartı detaylarının güvende olduğunu bilmeleri için güvenlik sertifikası.

11. Kargo ücreti neden yüksek?

Pek çok e-ticaret perakendecisi, yaklaşık % 61'i, kargo ücretlerini fiyata dahil ettiklerinde fiyatı yüksek bularak alışveriş sepetlerini terk ediyor.

 Ondestek-E-Ticaret Dönüşümü- Kargo Ücreti

Kargo için ücret alıyorsanız, ücretsiz yapmayı düşünün. Zaten ücretsiz gönderim teklif ediyorsanız, bunu müşterilerinizin bildiğinden emin olun.

13. Bir dakika bakar mısınız?- Çıkış Niyeti (Exit intent)

Düşük bir dönüşüm oranını iyileştirmenin diğer bir yolu, insanlar sitenizi terk etmeden hemen önce doğru teklifi yapmaktır. Bilinen diğer adıyla "exit intent"

Birisinin sitenizi ne zaman terk etmek üzere olduğunu tespit ederek, ilgili teklifinizi önüne koymanıza olanak sağlar. Sınırlı bir süre için indirim veya ayrıcalıklı teklifler sunmak, satın almak için harika bir teşvik olabilir.

Ondestek-Exit Intent nedir

 

Ayrıca, sayfa düzeyinde hedefleme yaparsanız, gösterilen teklif müşterilerinizin göz attığı sayfa ile ilgili olur ve satın almayı kolaylaştırırsınız.

14. Yeniden Hedefleme Stratejisi Var Mı?

Yeniden pazarlama, herhangi bir e-ticaret dönüştürme işleminin önemli bir parçasıdır. Sitenize gelen ve bir satın alma işlemini tamamlamadan ayrılan kişilerin dikkatini çekmenin bir yolu. Çünkü çoğu insan sitenizi ilk ziyaretlerinde satın almaya hazır olmayacaktır.

Bir siteden çıkıp Facebook'a gittiğinde, kenar çubuğunda aynı sitenin reklamını gördün mü hiç? Bu işlem yeniden pazarlama ve Moz'a göre hem katılım hem de dönüşümleri artıran çok etkili bir yöntem.

Yeniden hedefleme kampanyası yürüterek;

 • Daha önce sitenize gelen kişilere teklifte bulunun.
 • Satışları artırmak için açılır pencereleri kişiselleştirin.
 • Sitenizi gezen kişilere almayı planladığı bir ürünün bir üst modelini ya da daha fazla para harcayacağı bir ürünü almaya ikna edin.

 

Doğru teklifi, doğru zamanda, doğru kişilerin önüne koymak; dönüşümü artırır.

 

15. İzleme Kodunuz Çalışmıyor :(

Dönüşüm oranlarının neden düştüğünü merak ediyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir dış faktör : analiz izleme kodunuz.
Ondestek-Eticaret dönüşümü-izleme kodu

Dönüşüm oranındaki ani düşüş, kodun doğru yüklenmediği veya yaptığınız bir değişikliği hesaba katmak için güncellenmesi gerektiği anlamına gelebilir. Kodunuzu kontrol edin ve mikro dönüşümleri de izlemek için ayarlamayı unutmayın.

16. Fiyatlandırma Stratejiniz Yanlış

Araştırmalar göre fiyatın insanların % 60'ı için en önemli satın alma faktörü olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle, e-ticaret sitenizin dönüşüm oranının düşük olmasının bir nedeni, fiyatlandırma stratejisinin yanlış olmasından kaynaklanmaktadır.

Psikolojik fiyatlandırma tekniklerini kullanarak dönüşümleri iyileştirmeyi deneyin:

 • Ürün ambalajı.
 • 9 sayısını etkili kullanmak
 • Küçük yazı tiplerini kullanma.
 • Fiyatların okunduğunda sadece birkaç heceye sahip olduğundan emin olmak.

17. Sepeti Terk Edenlere E-posta Gönderiyor musunuz?

Eğer göndermiyorsanız, potansiyel dönüşümleri kaçırıyorsunuzdur. Buna karşılık, insanlar gittikten sonraki ilk bir saat içinde gönderirseniz, onları satın almaya ikna edebilirsiniz.
Ondestek-Eticaret dönüşümü-Sepet Terk Emaili

Marketo, eposta olarak 3 adet "vazgeçme dizisi" kullanmanızı önerir:

Bir saat içinde gönderilen ilk e-posta, bir satın alma işlemini tamamlama yolundaki teknik sorunlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

24 saat içinde gönderilen ikincisi, insanları alışveriş sepetlerinin süresinin dolduğu konusunda uyarıyor.

48 saat içinde gönderilen üçüncüsü, alımın tamamlanması için bir teşvik sağlıyor.

 

18. Yeterince Test Etmiyorsunuz

Test, dönüşüm optimizasyonunun merkezinde yer alır; bu nedenle, iyileştirmeler yapabileceğiniz ve dönüşümleri artırabileceğiniz yerleri görmek için web sitenizin kullanıcı akışının tamamını test etmek hiç akıllıca değildir.
Ondestek-Eticaret Dönüşümü-A/B Testi

Ziyaretçilerinizin hangisine en iyi yanıt verdiğini bulmak için açılış sayfalarını, ürün sayfalarını, teklifleri ve eylem butonlarını test edebilirsiniz.

19. Dış Faktörler?

Bazen düşük bir dönüşüm oranının işlemlerinizle ilgisi yoktur; Hepsi dışarıda neler olup bittiği ile ilgili. Belki de rakiplerinizden biri, rekabet düzeyi yüksek bir ürün yayımlamıştır.

Pazarlama stratejinizi doğru oluşturmak için rakiplerinizi izlemek, dönüşüm kaybının bir kısmını gidermeye yardımcı olabilir.

Bunu yapmanın bazı yolları şunlardır:

 • Rakipleriniz için Google Uyarıları oluşturma.
 • Anahtar kelimelerini SEMRush veya Moz ile takip etmek.
 • Sitelerini kimin ziyaret ettiğini görmek için SimilarWeb'i kullanma.
 • Buzzsumo ile içerik etkinliğini kontrol etme.
 • Sosyal medya analitiğine dikkat etmek.

 

20. Canlı Destek & Chatbot Kullanıyor musunuz?

İnsanlar, insanlarla konuşmaktan hoşlanıyor ve istatistikler 2018 yılına gelindiğinde, canlı sohbetin müşterilerle etkileşime girmesinin 2015 yılına göre% 400 oranında artacağını gösteriyor.

Canlı destek sunmak, insanların satın alma sürecinde bir sorunla karşılaştıkları durumda, acil yardım alabilecekleri anlamına gelir. Bu sayede dönüşümleri yaklaşık % 45'e kadar artırabilirsiniz. Özellikle ödeme sırasında, bu araçları eklemeyi asla unutmayın.

Ondestek-Eticaret Dönüşümü-Chatbot

 

Yada canlı bir müşteri temsilcisine ihtiyaç duymadan, müşterilerinize 7/24 hizmet verebilirsiniz.  Bunlar chatbotun e-ticaret sektörüne sağladığı faydalardan sadece birkaçı.Yapay zeka desteği sayesinde işletmenize özel terzi dikim bir chatbot kullanarak, mesajlaşma kanallarında otomasyon sağlayabilir, eşsiz bir müşteri deneyimi sunabilirsiniz. Bu noktada chatbot yada canlı destekten hangisi tercih edilmeli sorusu akla gelebilir; kısaca ihtiyacınızla doğru orantılıdır denilebilir.

 

Artık, e-ticaret sitenizdeki düşük dönüşüm oranının temel nedenlerinden bazılarını nasıl iyileştirebileceğinizi biliyorsunuz.

Ayrıca işletmesini online kurmak ve büyümek isteyen herkese ışık tutacak basit ve kolay anlaşılır bir yol haritasına da buradan göz atabilirsiniz!

 

Keşfetmeye devam et >>
Ondestek-Chatbot ile eticaret satışlarını artırmanın 9 yolu-1-1

 

 

 

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar