Ondestek Blog

Chatbot dünyasında kimler savaşıyor?

Posted by Ondestek on 02.04.2019 08:30
Ondestek
Ondestek-Chatbot dünyasında kimler savaşıyor
 
Chatbot dünyasında kimler savaşıyor? ChatBot'ların ne olduğunu ve bunun nasıl bir fayda sağladığını anlamakla başlayacağız. Ve son olarak, size işletmeler tarafından kullanılan bazı canlı Chatbot örnekleri sunucağız. Kulağa iyi geliyor mu? Hadi başlayalım!

Chatbot, belirli bir ticari iş akışını otomatikleştirmenize yardımcı olan bir programdır (veya bir dizi program). Web sitenizin ziyaretçisi ile sohbet etmek gibi. Geliştiriciler, bir Chatbot'u, ziyaretçilerinizin sorabileceği senaryolar ve sorgularla programlar. Cevaplar chatbot paneline aktarılıyor.

Chatbot sorguyu analiz eder ve doğru cevabı çok hızlı bir şekilde sunar. Chatbotlar daha fazla senaryo, soru ve çözüm ile beslenildiğinde daha güçlü ve akıllı hale gelir. Akıllı bir çocuk gibi.

Uzmanlar, Chatbotu yapay zeka (AI) ve makine öğrenmesi (ML) ile beslemektedir. Bu işlem, daha fazla veri analizine imkan tanır.

 

 

 

Bir işletme web sitesi ve mobil uygulaması milyonlarca müşteriye (sizden satın almak isteyen) ve müşterilere (mevcut tüketicilere hizmet veren) hizmet veriyorsa, AI ve ML, Chatbots aracılığıyla performansı artırmaya yardımcı olabilir. Basitçe bilgi ve çözümleri gerçek zamanlı olarak besleyerek. Bunun, herhangi bir işletmenin karında büyük sonuçları var.

 

Neden Chatbot kullanmalıyım?

Bugünün işletmeleri, ürün ve hizmetlerini inanılmaz bir aciliyetle sunuyor. Tüketiciler hemen çözüm ve teslimat istiyor. Bugünün dünyasında, zaman yönetimi ve hızlı teslimat hayatta kalmak demektir.

İşletmeler, işgücünü ve teknoloji platformlarını; sadece müşterilere hizmet etmek için değil, aynı zamanda ne istediklerini veya ihtiyaç duyduklarını da tahmin etmek için gerekli tüm bilgilerle donatmak zorundalar.

Tahminler, bir ton veriyi analiz etmeye dayanır. AI ve ML'nin oyunu anında değiştirebileceği yer burasıdır. Açıkçası robotlar, iş teslimini ve müşteri hizmetlerini devralmayacak. Günün sonunda, analiz edilen verileri yorumlamak için analistlere ihtiyacımız var.

Büyük miktarlarda veri çalıştıran ve toplayan ve hızlı, gerçek zamanlı kararlar almaya bağlı olan her türlü ticari işlev - akıllı BOT'lara ihtiyaç duyar (AI ile birleştirilmiş).

 

İşletmemde ChatBot kullanmanın faydaları nelerdir?

En baştan, Chatbotlar işinizi yürütmek için para ve kaynak harcama şeklinizi değiştirebilir - yani, çok fazla kaynak tasarruf edersiniz. Faydalarına kısaca bakalım:

Kullanılabilirlik: Chatbotlar - insan olmayan varlıklardır - daha iyi bir tanım olmadığı için özür dileriz. Evet, Chatbotlar uyumaz veya mola vermez. İş personeliniz uzaktayken bile tüm platformlarınızda (Web Sitesi, Sosyal Medya, Mobil Uygulamalar vb.) hizmet vermeye devam ederk çalışmaya devam eder.

Büyük miktarda istekleri işleme: Artan müşteri sorguları listesini ele almak için daha fazla personel almanıza gerek yoktur. Sohbet botları (doğru bilgilerle beslendiğinde), personelinizi güne güne ve günlük sorulara cevap verecek şekilde değiştirebilir. Bu, daha fazla müşteriyle etkileşim kurmanıza ve daha fazlasını müşteriye dönüştürmenize olanak tanır.

Ziyaretçilerinizi anlama: Müşterilerinizin web siteniz veya ekibinizle etkileşime girmeden önce ne istediklerini bilmek müthiş olmaz mı? Chatbotlar bunu mümkün kılar. Müşteriler web sitenizi, uygulamanızı veya sosyal medya kanallarınızı ziyaret ettiğinde, Chatbots hızlı bir şekilde anında mesajlaşma yoluyla etkileşimi sağlar. Botu müşteri profili oluşturmak için temel sorular soracak şekilde tasarlayabilirsiniz. İyi bir fikriniz olduğunda bot mümkün olan en iyi ürünü önerebilir veya ziyaretçiyi doğru departmana yönlendirebilir.

Bakım maliyetlerinizi düşürün: Chatbot (kurum içi) geliştirme ya da hazır bir çözüm satın almanın ilk maliyetinin yanı sıra, kaynaklar için maaş ödemekten farklı olarak her ay şişkin masraflarınız olmaz. İşletmenizin maliyetleri düşürmesine yardımcı olur.

Müşteri hizmetleri performansını artırın: Web sitesi çerezleri gibi, Chatbotlar ziyaretçi sohbetlerini ve tercihlerini hatırlayabilir. Böylece, bir daha ki sefere aynı web sitesi ziyaretçisi sohbete girdiğinde, - Facebook sayfanızı söyleyin - Chatbot konuşmaya devam edebilir. Buna "müşteri hizmetleri sürekliliği" denir ve beklentileriniz ve müşterileriniz sizi bunun için sevecektir. Kimse istediğini tekrarlamak istemez, değil mi?

Chatbotlar farklı platformlara uyumludur: Chatbotlar çok yönlüdür ve herhangi bir platformda kullanılabilir. Bir Chatbot'un temel tasarımı aynı kalır Bununla birlikte, aynı Chatbot web sitenize, mobil uygulamanıza ve hatta Facebook gibi sosyal medya sitelerine sorguları yönlendirebilir. Chatbotler - API kullanımı ile - yerel platformlara inanılmaz derecede hızlı bir şekilde adapte olur.

Zamandan ve özellikle de müşterinizin zamanından tasarruf edin: tüm dijital kanallara iyi beslenmiş bir Chatbot uygulandığında, satın alma kararı hızlı tüketicilere anında hizmet verebilir. Böylelikle bir çözüm bulmak için zaman kazandırarak ziyarteçilerinizin beklentilerini karşılayarak onları mutlu edebilirsiniz. Ve sırayla, her gün yüzlerce sorguyu sunmak için size zaman kazandırır .

Şimsi, Chatbotları kullanmaya ilişkin iş örneklerinden bazılarını verelim.

Hipmunk

Hipmunk, insanların seyahat fırsatları aramasını sağlayan bir platformdur ve kullanıcılarının çoğu uçuş, otel, kiralık araç veya paket rezervasyonu yaptırmaktadır.

İnsanların daha kolay arama ve rezervasyon yapmalarına yardımcı olmak için Hipmunk, Facebook, Slack veya Skype ile kolayca entegre edebileceğiniz “Merhaba sohbetlerini” yarattı.

 

 

MasterCard

Artık sıkıcı bir IVR ile etkileşimde bulunmak veya finansla ilgili sorularınıza cevap bulmak için bir yönetici çağırmak için beklemeniz gerekmiyor. Mastercard, bilmek istediğiniz her şeyi ele almak ve mevcut hesabınızla yapmak için bir Chatbot kurdu. Hatta bir iletişim arayüzü aracılığıyla güvenli bir şekilde para transferi bile yapabiliyor..


_

 

 

Booking.com Asistanı

Booking.com her saat bir ton seyahat sorgusu alıyor. Nasıl yönetiyorlar? Booking.com web sitesinde, mobil uygulamasında ve Facebook sayfasında ziyaretçilere merhaba diyen bir Sohbet Yardımcısı inşa etti. Kullanıcıların önceden tanımlanmış bir dizi soru seçmesini sağlar ve bunları ilgili çözümlerle takip eder. Booking.com, toplam soruların üçte birinin 5 dakika içinde yanıtlandığını iddia ediyor. Tüketici katılımını arttırmanın harika bir yolu, değil mi?.

 

 

_

Oscar Sağlık - Sigorta

 

Sigorta teklifi almak zahmetli bir iştir - ne kadar uzun form doldurmak ve bir ton soruyu cevaplamak. Oscar Health, Facebook sayfasında, kullanıcıların birkaç soruyu yanıtlamasını ve anında bir sigorta teklifi almasını sağlayan bir bot oluşturdu. Zaman kazanmak ve umutları mutlu etmek artık çok kolay.

 

 

 

 

LIDL - Şarap Alışverişi

İngiltere merkezli bir süpermarket zinciri LIDL, Margot adlı bir Chatbot'u piyasaya sürdü. Margot bir şarap botudur ve kullanıcıların Facebook sayfasındaki Chatbot aracılığıyla şarap şişelerini görüntülemesine, alışveriş yapmasına ve ödemesine yardımcı olur.

 

 

_

 

Chatbot geliştirmek konusunda deneyimli bir ekiple çalışmak isterseniz,

bu linki TIKLAYIN!

 

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar