Ondestek Blog

Chatbot UX: Olmazsa Olmaz 6 Özellik

Posted by Ondestek on 29.04.2019 13:31
Ondestek

Ondestek Blog-Chatbot UX

Müşteri etkileşimlerini otomatikleştirmek söz konusu olduğunda, kullanıcı deneyimi her şeydir. Geleneksel pazarlamanın tek yönlü çabaları yerine, bir satış görevlisinin sınırlı bilgisi ve satın alma işleminizin kasiyer tarafından işleme konması için zaman alıcı bir süreç olması yerine, chatbot tüm bu adımları tek bir platformda şekillendirir.


Sohbet robotları müşteri yolculuğunu kolaylaştıracak güce sahip olsa da, kullanıcının dikkatini sohbet penceresine hapseder, bu da başarılı olmak için daha fazla baskı olduğu anlamına gelir. Esasen, chatbot deneyiminin nihayetinde alışveriş deneyiminin yeniden tanımlanması olduğunu hatırlamanız gerekir.

Düğmeleri ve renk paletlerini tasarlamanın ötesinde, UX kullanıcı akışı ve dönüşüm parametrelerini kapsar. Müşterinizin botunuzdan en iyi şekilde yararlandığından ve botunuzun işiniz için istediğiniz sonuçları ürettiğinden emin olmak için özenli bir kullanıcı deneyimi tasarımı kullanmak çok önemlidir.

Ondestek chatbot ile sohbet etmek için birkaç temel unsuru inceleyelim.

1. Kişişelleştirme

Chatbotunuza bir aidiyet kazandırmak insanların onu daha kolay sahiplenmesine yardımcı olur ve hafızalarda daha iyi yer edinir. İnsanların chatbotu zihinlerinde canlandırması bu şekilde 5x kat daha hızlıdır. Bununla birlikte, insanlar olumsuz duyguları insansı robotlarla da ilişkilendirme eğilimindedir.
ticaret-uni-logo

İstanbul Ticaret Üniversitesi Chatbotu: BOĞAÇ

 

Botunuz için hem markanızı hem de kullanıcı beklentilerini yansıtan bir kimlik oluşturmak için yatırım yapın ve kullanıcılarınızın önünde samimi ve güvenilir bir yüz oluşturun. Ondestek, işletmenize karakterinizin neye benzediği ile ilgili potansiyel seçenekleri keşfetmenize yardımcı olacak ücretsiz bir danışmanlık hizmeti de sunuyor.

2. Konuşma

Bu, faydalı olmayı amaçlayan herhangi bir chatbotun en önemli kısmıdır. Sohbeti gerçekleştiremeyen bir chatbot, sadece bir web sunucusunda yer kaplayan kod satırlarıdır. Burada, kullanıcılarınızın kim olduğunu ve bir sohbet başlatmak için bir diyalog başlatmak veya bir soruyu yanıtlamak için ne tür bir görgü kurallarına ihtiyaç duyduklarını hatırlamakta fayda var.


Konuşma sadece chatbottan ibaret değil, bir kullanıcı ile sohbetten ne elde etmek istediğiniz arasında bir köprüdür. Chatbot etkileşimler arasındaki geçişleri yumuşatır ve kullanıcı güvenini arttırır.

3. Anlama

Hoşgeldin sohbetinin ötesinde, chatbotun gerçekte ne iş yapıyor? Karmaşık sorguları işleyebilir mi? Anahtar kelimeler üzerinde çalışır mı? Onun hafızasında, konuşmadan elde edilen farklı değişkenleri saklıyor mu? Yoksa botunuz bir kullanıcının her girişten sonra ne dediğini unutuyor mu?

Bağlam farkındalığı, kullanıcılarla verimli, karşılıklı bir konuşma alışverişinde bulunma konusunda kritik öneme sahiptir.


4. İletişim Kutusu

Chatbot kullanıcı ihtiyaçları tarafından yönlendirilmelidir. İnsanlar neden sitenizi ziyaret ediyor? Amaçlanan dönüşüm nedir? Ne tür içerik ve cevaplar hazırlamalısınız? Chatbotunuz hangi soruları sormalı? Hangi bilgileri depolamalı? Konuşma akışını gereksinimlerine göre yönlendirmek için müşteri temsilcilerinden yararlanmayı deneyin.

Tıpkı gerçek sohbetlerde olduğu gibi, ziyaretçinin ihtiyaçlarına uygun herhangi bir konuyu değiştirmek veya tekrar ziyaret etmesi için sohbetler hazırlanmalıdır. Ondestek Chatbot, chatbotunuzun bir sohbette önemli değişkenleri tanımasını ve geçici olarak saklamasını sağlayan temel bir özellik olan bağlam farkındalığını kullanıyor.

5. İşlev

Konuşma, bir chatbotu kullanıcı akışına yerleştiren şeydir ancak işlevler - bir şeyler satın alma yeteneği gibi - onu alıcıya göre akış haline getiren şeydir.

Chatbot'un mağaza içi çalışanlarla aynı görevleri yerine getirmesi gerekiyor: soruları yanıtla, cevapları işle, öğeleri bul, işlemleri tamamla vb. Web hooks(kancaları), işlem yetenekleri ve üçüncü taraf entegrasyonlar, chatbotu tüketiciler için kullanışlı bir teknoloji parçası haline getirir. Sohbetlerinize eklemek için bazı yararlı işlevler:

  • Şifre sıfırlama
  • İnsan Kaynakları
  • İade
  • Sipariş Durumu İzleme
  • Teslimat adresini değiştirme
  • Stok Takibi vb.

6. Aktarma

Bugün, en son teknolojiye sahip AI'nın de dezavantajları vardır. Henüz, sohbetlerin müşterileri tamamiyle anlayabildiği bir noktada değiliz. Durum karmaşık bir hal aldığında, chatbotun konuşmayı canlı bir müşteri temsilcisine devretmesi en uygun çözüm olacaktır.


Ondestek chatbot sohbeti devralan canlı müşteri temsilcisine sohbet geçmişini sunar ve ziyaretçiye tekrarlayan bilgilere ihtiyaç duymadan kesintisiz bir iletişim sağlar.

İşletmeniz için terzi-dikim demo talebi için buradan iletişime geçebilirsiniz!

CHATBOT HAKKINDA OKUMAYA DEVAM ET;
Ondestek-Oyun Sektöründe Chatbot (2)

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar