Ondestek Blog

Chatbot Pazarlama: Nereden Başlamalı?

Posted by Ondestek on 27.05.2019 15:17
Ondestek

Ondestek-Chatbot pazarlama-nereden başlamalı

1960'ların başlarında, chatbotlar hızlı cevap veren araçlar olarak geliştirilse de Chatbot teknolojisinin kullanımı 2010'lu yıllarda çarpıcı şekilde hız kazandı.

Dünyamız, 1966'da ilk doğal dil işleme (NLP) bilgisayar programı olan ELIZA ile, yani chatbot ile tanıştırıldı. Müteakiben 1988'de Jabberwacky; A.L.I.C.E. 1995; Cleverbot 1997; IBM’in 2006’daki Watson’ı; ve 2010'dan bu yana Siri, Alexa, Cortana ve benzeri günlük kullanımlı chatbotlar hayatımıza giriş yaptı.

Chatbot Temelleri

En son teknolojik trendlerin yakın takipçisi kalmak istiyorsanız, chatbotun şu anda dünyanın çeşitli sektörlerini nasıl etkilediği konusunda kesinlikle daha bilgili olmak isteyeceksiniz. Perakendeden sosyal medyaya, müşteri hizmetlerine ve ötesine, chatbot çok sayıda şirketin başarı stratejilerinin hayati bir parçası haline geliyor.

Chatbot nedir?

Chatbot konusunda uzman olmadan önce, chatbotların ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve modern toplumda neden bu kadar önemli olduklarını bilmeniz gerekir. En basit ifadeyle, chatbot, insanların bir şirketin web sitesinde (yazarak) konuşabilecekleri yapay zeka (AI) ile çalışan bir mesajlaşma robotudur.

Yıl sonunda soğan kaç para olur _

Chatbot genellikle site ziyaretçileri için ilk temas noktası görevi gören bir müşteri hizmetleri temsilcisi biçimi olarak hizmet verir. Chatbot işletmeler için faydalıdır çünkü işe alım maliyetlerini azaltabilir, karı artırabilir ve müşteriler için bekleme süresini kısaltabilirler. Bu avantajlar şirkete arzulanan teknolojik katkıyı fazlasıyla sağlar.

Hangi firmalar Chatbot kullanıyor?

İnternette gezinirken bazı chatbotlarla karşılaşmış olsanız da, web sitelerinde sohbet kullanan tüm şirketleri tespit edemeyebilirsiniz. Tabii ki, tahmin etmek zorundaysanız, muhtemelen sadece teknoloji şirketlerinin temel kural olarak chatbot kullandığını kabul edebilirsiniz.

Ama gerçek böyle değil. Chatbotlar, müşteri odaklı avantajları sayesinde sektörler arasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir emlak firmasının ya da bordro ve İK çözümleri şirketinin şimdiye dek chatbot teknolojisinde öncü olacağını hiç düşündünüz mü?

Facebook Messenger Chatbot

Ana sayfasında bir chatbot kullanan bir web sitesini ziyaret etmemiş olsanız bile, bir Facebook Messenger chatbotu ile etkileşime girmiş olmanız daha muhtemel.

Facebook Messenger Chatbotu, modern chatbotun en kolay bilinen şeklidir. Messenger'ı açtıktan sonra, tıklandığında size istediğiniz zaman mesajlaşabileceğiniz bir dizi işletme sohbetini gösterecek bir pusula simgesini görebilirsiniz. Bu sohbetler irili ufaklı işletmelerden, gelir ve yemek siparişi hizmetlerinden, moda ve güzellik tavsiyelerine ve bunların arasındaki her şeye kadar çeşitlilik gösterir.

abc

Facebook'taki bazı sohbetler %100 otomatiktir (yani bir AI robotun sizinle yalnızca iletişim kurduğu anlamına gelir), diğerleri ise yarı yarıyadır (yani bir sohbetle başlayıp sizi gerçek bir müşteri temsilcisine yönlendirirler).

Perakende ve Eticaret Sektörlerinde Chatbot

Teknoloji ve yazılım şirketlerinin dışında, perakende satış ve e-ticaret web sitelerinde chatbot görme olasılığınız çok yüksektir. Peki neden? Çünkü chatbot ile pozitif etkileşimler doğrudan satışlara yol açabilir. Birçok web sitesinde sayfanın yanında küçük bir sohbet balonu belirecek ve yardıma ihtiyacınız olup olmadığını veya bekleyen satın alma işleminiz hakkında sorularınız olup olmadığını soracak.

E-ticaret ve perakende satış için chatbot kullanmanın amacı, şirketin web sitesinde harcanan zamanı, şirketin kazandığı paraya çevirmektir.
Ondestek-Chatbot ile eticaret satışlarını artırmanın 9 yolu-1

Sanal alışveriş sepetinizde bir şey satın alma konusunda tereddüt yaşıyorsanız, şirketler alışveriş sepetinden sizin vazgeçme riskinizi en aza indirmek için chatbot kullanırlar.

Chatbot Pazarlama

Chatbotlardan yararlanan bir başka gelişen endüstri de pazarlama. Pazarlama chatbotu, bir şirketin pazarlama stratejisine, daha önce hiç görülmediği şekilde değer katar. Chatbot yada canlı destek konusunda tereddütler halen devam etse de chatbot sunmuş olduğu özellikler itibariyle daha öndedir ama konu tamamen sizin ihtiyaçlarınızla doğru orantılıdır.

Örneğin, pazarlama chatbotları müşteri desteği sağlamada yardımcı olabilir; kullanıcılardan veri toplama; bir müşterinin web sitenizdeki deneyimini kişiselleştirmek; satışların artması ve müşteri adaylarının toplanması; ürünlerin test edilmesi ve başlatılması; ve siteniz, ürünleriniz ve müşteri ilişkileri oluşturma yaklaşımınız hakkında gerçek müşteri deneyimlerini elde edebilirsiniz.

Pazarlama için Chatbot kullanım alanları;

  • Müşteri desteği sağlamak
  • Kullanıcı verilerini araştırmak ve toplamak
  • Kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi
  • Müşteri kazanımı
  • Satışları artırmak
  • Yeni ürünleri test etmek ve piyasaya sürmek
  • Yeni ürünler için geri bildirim almak

 

Yukarıdaki yöntemlerin tümü, chatbotun şirketinize bir bütün olarak somut biçimde nasıl fayda sağladığını gösteren kullanım alanlarıdır ve pazarlama stratejinizle entegre çalışır.

Chatbot Nasıl Yapılır?

Peki web siteniz için chatbot nasıl yapılır? Bununla ilgili ücretli-ücretsiz bir çok chatbot platformu mevcut ise de, detaylı teknik bilgiye ve kod bilmeye ihtiyaç duyarsınız. En etkili yöntem chatbot konusunda deneyimli, profesyonel kuruluşlardan destek alarak, işletmenizin iletişim ve pazarlama stratejisine uygun, terzi dikim bir chatbot hizmetini yayına almak olacaktır. Bu sayede işletmenizin ihtiyaçlarının doğru tespitine ve size en uygun kurgu ve senaryonun oluşturulmasına fırsat verirsiniz.

Chatbotun başarısını nasıl ölçersiniz?

Zaten bir chatbotunuz varsa veya yakın bir gelecekte olacağınıza kesinlikle inanıyorsanız, yayına aldıktan sonra chatbot başarı oranlarınızı nasıl takip edeceğinizi bilmek önemlidir. Her şey gibi, başarıları, başarısızlıkları, kazançlar ve kayıpları takip edemezseniz, web sitenizde chatbotu yayına almanın aslında herhangi bir maddi avantaj sağlayıp sağlamadığını bilmek mümkün değildir.

Yöneticinizin aylık hedeflerinizi takip etmesiyle paralel, chatbotunuzun düzenli veya iyi şekilde yaptığı şeyleri de izlemeniz gerekir. Sonunda, chatbotunuzun müşterilerinize sizin adınıza ilettiği bilgilerden sorumlu olmak zorundasınız. Eğer chatbot yanlış bir şekilde programlanmışsa veya potansiyel bir müşteriye doğru yardımı sağlayamazsa, onların huzursuz olmalarına ve sitenizi terk etmelerine neden olabilir - bu sebeble chatbot alanında uzman bir ekiple çalışmak her zaman size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Aksi halde böyle bir riski kim almak ister ki?

Chatbot pazarı nereye doğru gidiyor?

Daha önce de belirtildiği gibi, chatbot kavramı yeni bir şey değil. Bununla birlikte, son on yılda - ve özellikle son beş yıl içerisinde, chatbot kullanımı giderek artmış ve chatbot hakkında sıra dışı istatistikler paylaşılmıştır.

Gartner, 2020 yılına gelindiğinde müşteri etkileşimlerinin %85'ini chatbotun oluşturacağını belirtiyor.

 

Keşfetmeye devam edin >>

Ondestek-Chatbot oruç tutar mı?

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar