Ondestek Blog

Chatbot Pazarlama: Email Kampanyalarınıza Nasıl Fayda Sağlar?

Posted by Ondestek on 14.05.2019 11:01
Ondestek

Ondestek-Chatbot Pazarlama-Email Kampanyalarınıza Nasıl Fayda Sağlar

Yapay zeka destekli chatbotlar, e-posta pazarlamasında birçok avantaj sağlıyor.
Chatbot, müşterilerinizin sitenizden veya sosyal medya profilinizden ayrılmadan istenen yanıtları bulmalarına yardımcı olan gerçek zamanlı müşteri desteği sunar. Müşterilerinize 7 gün 24 saat, alakalı ve hepsinden önemlisi işletme diline uygun geri bildirimler sağlar. Tam da bu nedenle, birçok müşteri, müşteri hizmetleri temsilciniz yerine sohbetlerle konuşmayı tercih ediyor.

Chatbot kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimleri sunar ve müşterilerle yakın ilişkiler kurar. Yapay zeka destekli chatbot, müşteriler hakkında değerli veriler toplayabilir, ürünler veya hizmetler hakkında kişiselleştirilmiş mesajlar sunabilir.

  

Sohbet botları, marka tonunuzu ayarlamanıza ve tutarlı bir şekilde kullanmanıza izin vererek marka kişiliğinizi güçlendirir. Chatbot ile müşteri arasındaki etkileşim profesyonel, arkadaş canlısı ve hepsinden önemlisi doğaldır. Bir araştırma kullanıcıların % 63'ünün chatbot ile konuştuğunu iddia ediyor.
Ondestek-Chatbot

Chatbot ile SEO ve içerik çalışmalarınıza yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, sohbet verilerinizi analiz ederek, sizi zaten takip eden sosyal medya influencerlarınızı tanımlayabilir, bunlar hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve bu verileri daha fazla sosyal medya kampanyanızda kullanabilirsiniz. Daha sonra potansiyel müşterilerinizle ilgili verileri otomatik olarak toplayarak sizin için uygun bir seçim mi anlayabilirsiniz.

Chatbotlar etkileşimli içerik oluşturmak için yeni bir fırsattır. Doğal ve etkileşimli sohbetler geliştirerek, müşterilerinize hikayenin kendi akışını seçme fırsatı veriyorsunuz. Marvel Comics tarafından yaratılan ve kullanıcılara birden fazla soru sağlayan ve kendi maceralarını seçmelerini sağlayan Spiderman botuna göz atabilirsiniz.

marvel_chatbot_hqlocator

 

 

1. Yapay Zeka Daha Fazla Potansiyel Müşteriye Ulaşmanıza              Yardımcı Olur

Yeni müşteri adayları oluşturmak ve onları beslemek işinizin ana merkezidir. Nitelikli müşteri adayları bulmak, pazarlamacıların % 70'inden fazlası için öncelikli olmakla birlikte, % 63'ü bunun en büyük zorluklardan biri olduğunu vurgulamaktadır.

Yani, pazarlamacıların çoğu geleneksel öncü iletişim formları aracılığıyla ürettiği potansiyel müşteriler yararsızdır. Bu potansiyel müşteriler gerçekçi olmayabilir (bir kullanıcının yanlış e-posta adresini, adını veya telefon numarasını bırakması anlamına gelir).

 

Chatbot, bu sorunları önemli ölçüde azaltabilir. Müşteri verilerinin % 45'inin mobil cihazlar üzerinden gönderilmesi durumunda, uzun bir kayıt formu yerine bir bot kullanmak, onboarding işlemini daha keyifli ve daha hızlı hale getirebilir.

Chatbot, müşterilerinizi eğiterek ve onlara özgü içerik sağlayarak, doğal yoldan etkileşime girer. En önemlisi, onları hedef kitlenize zamana duyarlı tekliflerinizi ve fırsatlarınızı bildirmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, bir canlı video veya web semineri başlatırken, neden sosyal medya chatbotu aracılığıyla takipçilerinize bildirim göndermiyorsunuz?

Bu aynı zamanda birden fazla kanal üzerinden müşterilerinize değer katmak için harika bir fırsat. Eğer müşteri alakalı bir içerik bulmak, bir sorunu çözmek veya ürünleriniz ve fırsatlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterse, chatbot etkileşimi insanlaştırır ve daha yumuşak hale getirir. Müşteri ile ilişki kurulduktan sonra, Messenger botunuz müşteriye e-postayla gönderilen bülteninizi almak isteyip istemediklerini sorabilir. Evet derse, onlara hangi belirli konuları, trendleri okumak istediklerini sorun. Müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinecek ve onlara potansiyel müşterilerinizin almak isteyeceği yüksek kişiselleştirilmiş içerik sunacaksınız.

 

2. Kullanıcı Deneyimlerini Kişiselleştirin

Günümüzün müşteri odaklı pazarlama ortamlarında, yalnızca e-posta listenizdeki hiç kimseye genel e-postalar göndermek işe yaramıyor. İnsanlar, alakalı ve hedefli kullanıcı deneyimleri sağlamanızı bekliyor. Kişiselleştirilmiş e-postalar, açılma oranlarınızı önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca, bu tür e-postalar müşteri katılımını % 74 oranında artırıyor ve 18 kat daha fazla gelir elde ediyor. Email kampanyalarınız çok daha verimli hale geliyor.

Özelleştirilmiş kullanıcı deneyimleri için e-posta listelerinizi bölümlere ayırmanın birçok yolu vardır. Bunu kayıt kaynağı, demografik özellikler, tercihler, alışveriş sepetinden vazgeçme, satın alma geçmişi vb. ile yapabilirsiniz. Örneğin, Adidas email kampanya listelerini cinsiyete göre ayırırken, Chewy müşterilerin önceki deneyimlerine dayanarak e-postalar gönderir.

 

Ve bu tam olarak sohbetlerin yardımcı olabileceği konudur. Muhtemelen zaten sohbetlerin kullanıcı deneyimlerini kişiselleştirmenin en güçlü yollarından biri olduğunu biliyorsunuzdur. Bunun mükemmel bir örneği, İngiltere'deki önde gelen bir hamilelik ve çocuk bakımı platformu olan BabyCentre UK'dir. Her ebeveyne belirli bir dizi soruyu sormak ve problemlerini ve ihtiyaçlarını öğrenmek için Messenger botunu kullanırlar. Daha sonra, cevaplara göre, chatbot kişiselleştirilmiş ipuçları ve içerikler sunar.

Mantıksal olarak, bu tür müşteri bilgileri yalnızca email kampanya yoluyla hedeflenmiş içerik sunmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda e-posta pazarlama kampanyalarınızı da artıracaktır. Hedef kitlenizi daha iyi tanıyacak, karşılaştıkları sorunları çözebilecek ve onlara değerli ve uygulanabilir çözümler sunabileceksiniz. En önemlisi, her müşteri grubunun kendileri için anlamlı olan içeriği almasını sağlamak için e-posta listelerinizi etkili bir şekilde bölümlere ayıracaksınız.

 

3. Müşterilere Açılmamış E-postaları Hatırlatmak için ChatBot'ları      Kullanma

Müşterilerimize e-posta göndermemizin birçok nedeni var. Belki zamana duyarlı bir etkinlik düzenliyorsunuz ya da en son içeriğinizi onlarla paylaşmak istiyorsunuz. Terk edilmiş alışveriş sepetlerini müşterilere hatırlatmaya ne dersiniz? Maalesef, müşterilerinizin gelen kutuları aşırı kalabalık ve e-postalarınız fark edilmeyebilir. Burası tam olarak chatbotun devreye girdiği yer.

 

Yani, müşterilerinize ulaşmak için chatbotu kullanabilir ve onlara açılmamış e-postalarını hatırlatabilirsiniz. Onları e-postanın konusu hakkında bilgilendirin ve daha fazla bilgi için okumalarını teşvik edin. Bu, açılma oranlarınızı artıracak, dönüşüm oranınızı artıracak ve hatta müşterileri etkili bir şekilde yeniden hedeflemenize yardımcı olacaktır.

 

4. Chatbot'unuza E-postalarınızda Link Verin

Amacınız, konumlarına, cihazlarına veya zaman dilimlerine bakılmaksızın müşterilere çok kanallı müşteri desteği sağlamaktır. Bağlantıyı gönderirken, iletişim amacını mutlaka açıklayın - anında müşteri desteği sağlamak ve sorunlarını daha hızlı çözmelerine yardımcı olmak gibi. Müşterileri, siparişleri veya teslimat durumları hakkında herhangi bir sorunuz varsa, chatbotunuzu kullanmaya teşvik edin. Chatbotunuza link verebilirsiniz.

Yapay zeka e-posta pazarlamasını tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Gerçekten potansiyel müşterilerilerinize kişiselleştirilmiş içerik göndermenize yardımcı olarak, müşteri memnuniyetini artırır. Marka ve müşteriler arasında uzun sureli iletişim kurar.

Chatbot üzerinden düşünce ve yorumlarınızı iletebilirsiniz😊
Buarada işletmen için DEMO talebinde bulunmayı unutma!

Keşfetmeye Devam Et !

 

Ondestek Blog-Adım adım chatbot-infografik

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar