Ondestek Blog

Chatbot nedir? Size Nasıl Fayda Sağlar?

Posted by Ondestek on 02.05.2019 13:19
Ondestek

 Ondestek-Chatbot nedir-Ondestek - Kopya

İçerik Pazarlama, Arama Motoru Pazarlaması ve Optimizasyonu (SEM ve SEO) derken 2010 yılı başlarında Facebook ve sosyal medya pazarlamasının yükselişine şahit olduk. Son zamanlarda ise, kullanıcıların yeni uygulamalar indirmeyi bıraktıklarını ve mobil pazarlamanın yükselişini takip ettik. Bugün, her şey mesajlaşma ile ilgili.

Tüketici davranışı, sosyal ağlardan SMS, Facebook Messenger, Apple iMessage, Slack ve WeChat gibi mesajlaşma platformlarına geçiyor.

Yeni bir pazarlama kanalı olarak konuşarak pazarlama(conversational marketing), yeni reklam biçimlerini denemek ve yeni yöntemlerle tüketicilerle bağlantı kurmak için heyecan verici bir fırsat.

Şirketler mesajlaşma fırsatlarını doğru kullandığında, chatbot ile tanışmamaları imkansız.

Chatbot Nedir peki?

Chatbot, mesajlaşma kullanıcı arayüzü, dil tabanlı kurallar veya yapay zeka kullanan, kişilerle gerçek bir insan gibi sohbet yürüten bilgisayar programıdır.


Şirketler, doğrudan kullanıcılarla konuşmak için kendi ihtiyaçlarına özel terzi dikim chatbot oluşturuyor. Bu botlar bir çok farklı görev için kullanılabilir;

- kıyafet önermek

- güzellik ipuçları vermek

- doğrudan sipariş

…ve daha fazlası.

Chatbotların pazarlamayı dönüştürmesinin dört kritik yolu ve işletmelerin mevcut konuşma eğiliminden nasıl faydalanabileceğini gelin birlikte değerlendirelim;

1. Konuşarak Aktif Etkileşim:

Geleneksel online reklamcılıkta, bir reklamın tıklanması veya “etkileşim” videosunun oynatılması esas alınır. Öte yandan, chatbot ile bağlantı kurmak, ziyaretçi ile aktif bir konuşmadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi aday öğrencileriyle doğrudan iletişim kurmak için kendi ihtiyaçlarına yönelik chatbotunu oluşturdu. Sıkça sorulan sorulara otomatik cevap vermenin dışında , onlarla konuşarak etkileşime girerek, daha kişisel bir deneyim sunuyor.

Birçok farklı bot uygulamasında, ziyaretçiler karakterle konuşurken ortalama 10 dakikadan fazla bir süre harcadılar ve birçok kullanıcı farklı bir senaryoyu tekrarlamak için konuşmayı yeniden başlattı.

Müşteri ve ziyaretçilerinizle konuşma , basit bir reklam veya video görünümünden çok daha etkilidir. Konuşarak etkileşim, kullanıcıların eğlenceli bir deneyimine, markanın daha iyi anlaşılmasına ve olumlu bir duygusal bağ kurulmasına fırsat verir.

2. Doğal Sohbet Ortamı:

Ziyaretçiler, aileleri ve arkadaşlarıyla yaptıkları gibi günlük dilde chatbotla sohbet eder. Bu doğal kişisel ve konuşma ortamında, chatbot geleneksel reklamlarda örneğine pek rastlanmayan şekilde günlük hayattan sorular yönelteblir. Örneğin;

"Nerede yaşıyorsun?"

"Hangi takımı tutuyorsun?"

“Ne tür müzikten hoşlanırsın?”

“Hayalinizdeki seyahat etmek istediğiniz ülke hangisi?”

“En son Haribo reklamı hakkında ne düşünüyorsun?”

İşletmeler, bir kullanıcının deneyimlerini daha da özelleştirmek için müteakip konuşmalarda kişisel bilgileri hatırlayabilir.

Wingstop’un messenger botu, sıcak baharat fanatiğine yeni baharatlı teklifler sunuyor.

winstop2

 

3. Kişiselleştirme :

Reklamlar zaman içinde daha fazla odak noktası haline geldi. Markalar, programmatik görüntülü reklamlar, yeniden hedefleme veya doğrudan posta yoluyla, kullanıcılara her zaman kişisel olarak hitap etmenin yollarını arıyor.

Chatbot ile, markalar ziyaretçilerle görüşmeyi kişiselleştirebilir. Sephora’nın Messenger chatbotu gençlerle güzellik ipuçlarını paylaşıyor. Bot, öncelikle kullanıcıların neyi öğrenmek istediklerini soruyor: gözler, cilt, saç, tırnaklar, vs. - ve sadece ilgili ürünler, güzellik ipuçları.
sephoramessenger

 

 4. Marka kişiliğini hayata geçirme:


Marka kimliği genellikle müşterilere tek bir yönde doğru iletilir - afiş reklam, videolar, reklam panoları, vb. kanallar kullanılarak. Öte yandan, chatbot marka kimliğini, sohbetlere aktararak “canlı varlık” haline gelir.

  • Disney’in Bayan Piggy botu komik ve şımarık.
  • Universal Studio’nun Laura Barns Unfriended botu soluk ve ağzı bozuk
  • Tommy Hilfiger'dan gelen TMY.GRL botu modacıların sahne arkasındaki moda içeriğine erişmelerini sağlar.

Chatbot ile bir şirket marka hikayesini müşterilerine anlatmak yerine doğrudan gösterebilir.

Geleneksel reklamlar isteksiz veya kayıtsız bir müşteri kitlesi tarafından genellikle "reddedilir", chatbot ise kullanıcıları onlarla bağlantı kurmaya zorlar. Chatbot ile "konuşarak pazarlama" stratejinizi oluşturabilir, marka hikayenizi anlatabilir, şatış hacminizi artırabilir ve işinizi büyütebilirsiniz.

 

“Teşekkürler!” demek için 👏 ekranın sağ alt kısmındaki chatbotumuzu kullanabilirsiniz! :)

Keşfetmeye Devam Et!
Ondestek Blog-Chatbot UX

 

 

 

 

 

 

 

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar