Ondestek Blog

Chatbot nasıl para kazandırır?

Posted by Ondestek on 29.05.2019 15:34
Ondestek

Ondestek-Chatbot Nasıl Para Kazandırır
Chatbot yeni ve çok popüler ancak şirketiniz için para kazanmalarını nasıl sağlıyorsunuz? Satış yapmak için chatbottan faydalanmak gerçekten mümkün mü? Daha da önemlisi, chatbotu yayına aldıktan sonra, chatbot kanalıyla para kazanmaya çalışıyor musun?

Girişimci veya şirket olmanıza bakılmaksızın, "para kazanma" tüm çabalarınızda ön planda tutulması gereken bir husus.

Chatbot geliştirme süreci para kazanma garantisi vermez

Chatbotların başarısı, chatbot pazarlamasındaki rekabeti arttırdı. İlginç bir şekilde, chatbot geliştirme süreci, chatbot araçları sayesinde giderek daha kolay hale geliyor. Google, Amazon, Microsoft ve Facebook gibi büyükler, chatbot geliştirme sürecine katılma niyetlerini duyurduklarından beri, chatbot en sıcak ve en çok tartışılan konulardan biri olmaya devam ediyor. Şimdilik her şey yolunda gözükse de amacınız, chatbot'u, değer kazandıran ve artan şekilde para kazanılan geleneksel bir iş modeli olarak kullanmak olmalıdır.

İşte 6 pratik chatbot para kazanma stratejisi:

1. Kullanıcı psikolojisini anlamak

Özünde, chatbotlar tamamen kullanıcı psikolojisini sizin yararınıza anlamak ve kullanmakla ilgilidir. Ancak bu sayede chatbot para kazanmanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, potansiyel bir müşteri sohbete tıklamadan önce kişiye özel mesajınızı sunmanız gerekir. Chatbot, eğer maddi değeri olan bir şey teklif ederse sizin için gelir elde edecektir. Diyelim ki tıbbi danışmanlık için chatbotla teklif sunuyorsunuz. Bu durumda, potansiyel bir müşteri sizden değer yaratan bilgiler sağlamadıkça randevu almak istemeyecektir. Kullanıcının, satın alma yolculuğunda daha ileri gitmek için aslında ihtiyacı olan tek şey doğru anlaşılmak.
Ondestek-Kullanıcı Psikolojisi

2. Uygulama hizmeti olarak botlar

Gelecek, girişimcileri ve şirketleri üretkenliklerini artırmak ve zor görevlerle başa çıkmak ve böylece çoğu B2B yazılımının iş modellerini çoğaltmak için güçlendirecek B2B botlara aittir. Bulut ve SaaS tabanlı iş uygulama hizmetlerinden elde edilen gelirler 2016 yılında neredeyse 33 milyar $ olarak gerçekleşti. Bu eğilimin B2B botlara yayılmasının muhtemel olduğu söyleniyor. Neyse ki, çoğu B2B müşterisi zaten SaaS modeline aşinadır ve nüansları konusunda kısa sürede uzmanlaşmaları için çok az eğitime ihtiyaç duyacaktır.
Ondestek-Canlı Destek Sistemi-B2B


3. Sohbet sayfalarını açılış sayfası olarak kabul etmek.

Bunun neyle ilgili olduğunu merak ediyorsanız, tekrar düşünün. Chatbot açılış sayfasına benzemez. Eylem butonu ziyaretçiye görünmüyorsa, para kazanma gerçekleşmez. Bugünlerde pek çok chatbot temel sebelerden dolayı başarısız oluyor çünkü geliştiricileri ya nedenini anlayamayacak kadar çekingen ya da isteksiz. Bu amaçla, teklifinizi ziyaretçiye kesin olarak açıklayın ve onlara nasıl ulaşabileceklerini söyleyin. Daha da önemlisi, bunu ilk 10 saniye içinde yapın. Ardından, aşağıdakileri adımları takip edebilirsiniz:

  • Botunuzun adını kısa ve alakalı tutun
  • Kolayca tanınabilir bir simge bulun
  • Abartısız basit bir açılış metni
  • Sohbet aracının hızlı bir şekilde açıldığından emin olunOndestek-Chatbot nedir-Ondestek - Kopya

4. Özgün veya sponsorlu içerik

İçerikbulutu gibi platformların ortaya çıkmasıyla birlikte, son birkaç yılda önemli ölçüde artan yerel içerik trendinden haberdarsınız. Seyahat botu kullandığınızı düşünelim. Tropikal ülkeleri online ziyaret ederken bazı önemli seyahat ipuçlarını daha ayrıntılı olarak açıklayabilirsiniz, örneğin sizi “Güneydoğu Asya'daki unutulmaz balayı yerleri” başlıklı bir makaleye de yönlendirebilir.

5. Potansiyel müşterilere ulaşma

Potansiyel müşterilere ulaşmak isteyen işletmeler, kullandığı araç ve yöntemleri sürekli güncelliyor ve test ediyor. Konvansiyonel web işletme modelini sohbet alanlarına genişleterek, chatbotu potansiyel müşteriler oluşturma platformları olarak konumlandırıyor. Böylece para kazanmayı mümkün hale getiriyor. Ziyaretçi bilgilerini (tipik olarak isim, telefon ve e-posta) talep etmeden önce; sigorta, krediler, ev sahipliği, düğünler, vb. konularda müşteri arayan 3'üncu taraf işletmelere öngörülerde bulunabilirsiniz. Süreç şu şekilde: sizler, chatbot müşteri adayını onaylar, firmaya iletilirsiniz; şirket chatbot için komisyon öder.


6. Ortaklık & Para

Hemen para kazanamayacağınız bir ürün yarattıysanız, chatbot pazarlama stratejinizden yararlanabilecek ve para kazanabilecek şirketler veya kuruluşlarla el ele vermeyi düşünebilirsiniz. Chatbot kullanarak para kazanabileceğinizden emin olduğunuz sürece, potansiyel şirketler veya girişimciler aramak yoluna gidebilirsiniz. Kendi açınızdan, azalan ticari risklerle birleştirilmiş geniş çaplı potansiyel erişim kazanmak çok büyük bir artı olabilir. Bu nedenle, günümüzün rekabetçi ortamında gerekli olduğu sonucuna varabiliriz. İhtiyacınız olan şey, biraz beyin fırtınası ve yaratıcılık. İhtiyacınız olmayan şey tekerleği yeniden icat etmek; en iyi neyin işe yarayacağını bulun ve bu modeli çoğaltın.

İşletmenize özel tersi dikim Chatbot çözümü için DEMO talep et!

Kesfetmeye devam et >>

Ondestek-Chatbot ile eticaret satışlarını artırmanın 9 yolu-1-1

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar