Ondestek Blog

Marka Sadakati: Chatbot & Yapay Zeka

Posted by Ondestek on 20.06.2019 17:01
Ondestek

Ondestek Blog-Marka Sadakati-Chatbot-Yapay zeka

İnsan sohbetlerini taklit edebilecek iki tür sohbet vardır:
Kural tabanlı sohbetler basit ve kurallara dayalıdır, yani belirli komutlara cevap verirler ve önceden tanımlanmış bir akışı izlerler. Onlar sadece sizin tasarladığınız kadar akıllı olabilir. O yüzden yanlış bir şey sormayı denemeyin... Kural tabanlı chatbot genellikle müşteri hizmetlerinde, alışveriş asistanları olarak veya hava durumu tahminleri gibi basit şeyler için kullanılır.

AI destekli sohbet robotları, makine öğrenmeyi kullanan ve yapay bir beyin işlevine sahiptir, bu da müşterilerinizin soru sorurken özel olması gerekmediği anlamına gelir. Hepsinden iyisi, zamanla öğrenirler - Siri gibi, “insan” olarak tasarlanırlar, sizi geçmişinize ve zaman içinde yaptığınız aramalara göre bulabilirler.

Odaklanmanız gereken nokta chatbotla çözmeyi arzuladığınız problem.

Kullanıcıların tekrar tekrar gelmeye devam edeceği ve kullanıcılarınız için zaman zaman değer sağlamaya devam edecek bir sohbet yapılandırması yapılandırılıyor.

Çözmek üzere belirlediğiniz sorunu belirledikten sonra, teknik bölüme geçebilirsiniz.

Chatbot marka sadakati oluştur mu?

AI'nın doğruluğu, makine ayrıştırma ve istekleri anlamada (bugün% 90'a kadar) iyileşiyor. Ve, bu eğilimlerin tümü mesajlaşma hizmetleri dünyasına entegre olmaya hazır olmuş şekilde olgunlaşmıştır. Dünyadaki tüm internet kullanıcılarının dördünden üçü bugün mesajlaşma servislerini kullanıyor.

Bu nedenle, uygulama modası sona erdiğinden ve artık işiniz için bir uygulama geliştirmek için endişelenmenize gerek yok. Bu nedenle, mantıklı adım, işletmenizin sohbet aracını, müşterilerinizin her gün rutin olarak kullandığı mesajlaşma platformlardan birine entegre etmektir. Kolay değil mi?

Peki, iş modelinize bir chatbot yapmayı ne zaman düşünmelisiniz?
Sohbet botları şu durumlarda anlamlıdır:

  • Birbirine benzer istekleri otomatikleştirmek, zamandan, paradan tasarruf etmek için, çalışanlarınız veya müşterileriniz için iş yapmanın daha kolay ve hızlı bir yolunu bulama ihtiyacı.
  • Ürünleriniz veya hizmetleriniz satışa dönüşüm oranı düşük ise. Hızlıca ve çevrimiçi alışverişe özgü kararsızlıklar nedeniyle boşa zaman harcamadan yatırım yapmak isteyeceksiniz.
  • Ürünlerin, hizmetlerin ve fiyatların ayırt edilmesinin neredeyse imkansız olduğu rekabetçi bir yerde iseniz. Bu tür bir pazarda ürünleriniz veya işletmeniz hakkında kişiselleştirilmiş, basit ve net bilgileri nasıl sağladığınızı otomatikleştirerek chatbot aracılığıyla sadakat oluşturabilirsiniz.
  • Chatbot, müşterilerinize en keyifli satın alma deneyimini yaratarak rekabet ortamında hep önde kalmanıza yardımcı olabilir.

Müşteri hizmetleri ve online perakende, bir chatbot ile işletmenin mükemmel uyuşmasındaki en belirgin örneklerdir.

Fakat daha ileri gidebilirler. Shop Spring gibi botlar, alışveriş yapanların aradıklarını filtrelemeye, sonuçta potansiyel olarak ezici bir deneyim haline getirmelerine yardımcı olur.
Ondestek Chatbot

Ayrıca Facebook Messenger, siparişleri ödeme servisleriyle (Paypal, Venmo) veya restoran yemek dağıtım servisleriyle başlatıyor ve tamamlıyor; müşterilerinizin irtibatlarını ve favori menü öğelerini gelecekteki siparişler için kaydediyor. Sürekli iletişim kurarken herkes için bir kazanç elde eder.

Veya, finansal işlemlerle aynı yüksek güvenlik ve gizlilik gerektiren sağlık hizmetlerini ele alın. HealthTap ve diğer tıbbi botlar, hastaları anında doktorlarla gerçek zamanlı olarak bağlar, sağlık kayıtlarını ve faturalarını saklar ve ek kaynaklar bulmalarına yardımcı olur.

Tüm bu durumlarda, sohbetler iletişimi kusursuzlaştırır, daha iyi kullanıcı deneyimleri yaratır ve şirketlerin müşterileriyle bağlarını güçlendirir.

Özetle: İyi iş çıkarılan chatbot, nihai marka sadakati kurucusudur.

Sohbet robotları işletme modelinizi değiştirebilir mi?

Sohbetler size zaman kazandırmakta harika olsalar da, işinizi yürütme şeklinizi de değiştiriyorlar. Sosyal medya platformunuzdan para kazanabilir, promosyonlar ve talepler üzerine teklif verebilir, şirketinizin iç süreçlerine göz kulak olabilir ve müşterilerinize ve ekip üyelerinize 7/24 yanıt verebilirler.

E-Ticaret ve Chatbot

E-Ticaret, sohbetler için en yaygın ortam. Satış öncesi ile satış sonrası arasında, kişisel alışveriş yapmak için sohbet programlarını programlayabilir, gerçek zamanlı olarak hedefe yönelik, ürüne özel indirimler veya kuponlar teklif edebilir ve müşterinizin bulunduğu yere ve göz atma geçmişine göre hedeflenen önerilerde bulunabilirsiniz.

Ayrıca, satış sonrası müşterileriniz için orada olun ve gelecekte size teşekkür edecekler.
Ondestek-Chatbot ile eticaret satışlarını artırmanın 9 yolu

Facebook Messenger ve Chatbot

Facebook Messenger'ın, tüm uygulamaların en yüksek dönüşüm oranına sahip olduğu düşünülürse (1.2 Milyar kullanıcısının yanı sıra) muhtemelen en iyi şey mesajlaşma kanalı olduğu yolundadır. Müşterileri çekmek için, müşterilerinizin zaten her gün birkaç saat harcadığı Facebook Messenger'dan daha iyi bir yol var mı? Sosyal medyadaki müşteri sorularına, isteklerine veya şikayetlerine derhal cevap vermek, işletmenizin % 20-40 oranında büyümesine yardımcı olabilir. Anlık iletişimden daha iyi bir şey yok.

E-Ticaretin Ötesinde

Satışları artırma, maliyetleri düşürme ve müşteri hizmetleri, satış, pazarlama, İK, BT ve diğer ekipler gibi davranmanın yanı sıra, chatbot kişisel asistan olarak kullanılabilir, e-posta gönderebilir, toplantı ve etkinlikleri planlayabilir ve zamanlayabilir veya sipariş verebilir veya sipariş verebilirsiniz.

Haber ve sektörel gelişmelerden haberdar olmanıza ya da genel olarak diğer iş süreçlerini otomatikleştirmenize yardımcı olarak chatbotun size zaman kazandırmasını sağlayın. Chatbotunuzu çalışanlardan veya müşterilerden gelen SSS'leri yanıtlamak, ekip üyelerinden geri bildirim almak veya bir müşterinin geçmişine göre satış ve çapraz satışa yardımcı olmak için programlayın. Otomasyon için fırsatlar tam anlamıyla sonsuzdur.

Belki de hepsinden önemlisi olan chatbot, müşterilerinizin sahip oldukları her etkileşimden veri toplarken markanız hakkında gerçekte ne düşündüğünü bilir ve müşterilerinize geri bildirimde bulunma ve duygularını paylaşma fırsatı sunar. İşinizi büyütmek için teknolojiyi doğru kullandığınızdan emin olun.

Ne düşünüyorsun?

Chatbotun sizin ve işletmeniz için nasıl fayda sağlayacağını düşünmeye başladığınızda, göz önünde bulundurmanız gerekenlere gelince,

İlk önce, kendinize birkaç önemli soru sormanız gerekir:

İşimin hangi bölümleri zaman içinde öğrenebilecekleri bir uygulama ile AI tarafından otomatikleştirilebilir?

Son kullanıcı deneyimi katma değer sağlayacak şekilde nasıl otomatikleştirebilirim?

İşimin veya rekabet ettiğim sektörün hangi yönlerini AI kullanarak iyileştirebilirim?

Ardından, terzi dikim bir chatbot çözümü veya kullanıma hazır bir chatbota ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.
Adım Adım Chatbot

Daha önemli bir şey öğrenmek ister misiniz?

Ondestek ekibi, şirketinizin etkileşimlerini bir insandan, şimdiye kadar tanıştıracağınız en iyi müşteri yardımcısı veya hizmet sunumunuz olacak bir chatbota dönüştürmek için buradalar.

Özel chatbot, sosyal chatbot, satış - pazarlama veya ödemeler için chatbot, eğlence chatbotu veya araştırma amaçlı chatbotu sizin için özel olarak inşa edeceğiz. Sadece ne düşündüğünüzü bize bildirin; rekabetin önüne geçmek için neye ihtiyacınız olduğuna dair adım adım sizinle birlikte çalışacağız.

Ondestek size yardımcı olabilir:

-Terzi dikim chatbotun amacını ve kesin hedefini ve kullanıcılarınızın mükemmel bir deneyim için neye ihtiyacı olduğunu tanımlayın;
örn. Bilgilendirici> müşteriyi işiniz hakkında bilgilendirmek
Çalışma saatleri, konum, promosyonlar,
Diyaloglar oluşturmak> Sorular ve Cevaplar,
İşlemler / sipariş almak> Satın alma sürecini kolaylaştıran, ödemeleri ve işlem işlemlerini yapabilen bir chatbot oluşturabilirsiniz.

-Şirketinizin sesini, tonunu ve kişiliğini doğru yansıtmak için doğal diyaloglar oluşturup ve chatbotunuzu eğitebilir,

-Chatbot'u harici araçlara ve üçüncü taraf yazılımlara bağlayabilir, CRM sistemleri, otomasyon yazılımı veya kendi muhasebe yazılımınızla bilgi alışverişinde bulunabilir,

-Kendi chatbot'unuzu seçtiğiniz iletişim kanallarında (ör. Şirket web sitesi, Facebook Messenger veya Slack) yapılandırabilir,

-Teknik destek ve bakım, Olması gerektiği gibi 7/24 sohbet ettiğinden emin olmak için chatbot'unuzu takip edebilir,

-Chatbot’un beynini maksimuma çıkarmak için 24/7 uzman kadromuzla sürekli analiz, test ve bot optimizasyonu

-Size trendler ve modeller hakkında derinlemesine bilgi sağlayan, kullanıcılarınızın en çok sorduğu soruları analiz eden ve takip eden sorularını tahmin eden ve kullanıcılarınızın müşteri yolculuklarını tanımlamasına yardımcı olan Chatbot analizleri sunabilir,

-Ekibinizi, chatbot’un analizlerine ve verilerine dayanarak nasıl daha iyi pazarlama ve iş kararları alacağınız konusunda eğitebilir.

Yani, işletmenizde bot kullanmayı düşünüyor musunuz?

2017 anketinde, katılımcıların% 80'i 2020 yılına kadar bir çeşit chatbotu uygulamayı planlıyordu - fakat işiniz onlardan biri olmalı mı, öyleyse ne zaman? Tahminler, sohbet kullanan işletmelerin 2022'de yalnızca bankacılık ve sağlık hizmetlerinde yılda 8 milyar dolar tasarruf edebileceğini gösteriyor.

Ya siz, bu durumdan ne kadar faydalanabilirsiniz?

Düşünebileceğiniz bazı ÖNEMLİ NOKTALAR!

Fiyatına değer mi?

Chatbot fiyatlandırması, sistemin karmaşıklığına bağlı olarak, değişir. Dahili ekiplerin sohbet tasarımı tasarladığı, oluşturduğu ve başlattığı şirket içi gelişim, çalışan, geliştirme ve bakım maliyetleri nedeniyle en pahalı seçenek olabilir - yalnızca bir chatbot ekibini destekleyecek doğru altyapıya sahip ileri düzey şirketler için önerilir. Lakin terzi dikim chatbot hizmeti sunan firmaları değerlendirmek daha mantıklı görünüyor.

Chatbot gerçekten kaliteli sohbet sunabilir mi?

Chatbot'unuzun gerçekten insan etkileşimi ile eşit ve rekabet edebilecek olup olmadığını nereden biliyorsunuz? Bunun cevabı, tasarımınızı mükemmelleştirmek ve zaman içinde veri analitiklerinizle çalışmaktır. Tek seferlik bir karar değildir. Sohbet aracınızın zaman içinde değer sağladığından emin olmak, çözmeye çalıştığınız sorunu ve müşterinizin aradığı şeyi tam olarak anlamakta yatar. Kulağa basit geliyor mu? Sürekli eğitim gerektiren bir çalışma olduğunu unutmayalım – aşama aşama.

Doğru güvenlik uygulamalarına sahip miyim?

Sohbet gruplarının çalışması için veri toplamak ve depolamak zorundadırlar. Herhangi bir işletmenin ana düşüncesi, öncelikle temel güvenlik işlemlerini koymak olmalıdır: nasıl depolandığı, kimlerin erişebileceği ve ne için kullanmaları gerektiği. Bu, güvenlik gereksinimlerinize bağlı olarak, çalışanların eğitimi ve / veya yolda şifrelemeyi zorunlu kılar. Tüm bunlarda uzmanlık gerektirir.

Sonuç;

Her ne kadar, chatbot sürekli gelişiyor olsa da, organizasyonlar arasında nasıl daha iyi değer sunacaklarını kanıtladılar. Süreç geliştirme ve düzenleme potansiyelleri sınırsız.

Keşfetmeye devam et >>

Ondestek-eticaret sitenizin dönüşüm oranı düşükmü

 

 

 

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar