Ondestek Blog

Chatbot ile Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

Posted by Ondestek on 05.07.2019 11:36
Ondestek

Ondestek Blog-Chatbot-Doğru İletişim Nasıl Kurulur

Doğru İletişim Nasıl kurulur?

İşletmeniz için web sitenizi oluştururken, web sitesini ziyaret eden kişilerle iletişim kurmanın bir yolunu bulmanız gerekir ve bu genellikle ChatBot kullanımı ile yapılır. İşletmeniz hala küçük olsa bile, her ziyaretçiye canlı müşteri temsilcisi temin etmek her zaman mümkün olmayabilir, bu yüzden bu işlem otomatikleştirildiğinde çok daha etkilidir.

Chatbot'unuz için bir içerik stili ve dili seçmek, esas olarak işletmenizin türü ile müşterilerinize yönelik yapmak istediğiniz yaklaşımla ilgilidir. Kullanabileceğiniz farklı chatbot stilleri vardır ancak ihtiyaçlarınız için doğru olanı seçmek, ziyaretçilerinizle daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. İşte bunu başarmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

 

contactPic

 

Profesyonel bir izlenim yaratın

İşiniz için kullanacağınız chatbot için doğru içerik stilini seçmek için yapmanız gereken ilk şey, her zaman profesyonel görünmenizdir. Sitenizde canlı temsilciler bulunmayacağı için, müşterilerinizin kendilerini iyi ve rahat hissetmeleri için sohbetlerinizin optimize edilmesi gerekir.

Biriyle ilk görüşmenizde profesyonel görünmek, özellikle de yapay zeka destekle chatbot ile gerçekleşiyorsa, birkaç faktörden oluşmalıdır. Her şeyden önce, chatbot ziyaretçiye bunun otomatik bir mesaj olduğunu bildirmeli ve ayrıca ziyaretçiye şirketin ismini hatırlatmalıdır.

Bununla birlikte, müşteriye botun yardımcı olabileceği birkaç şey hakkında bilgi vermek iyi bir fikirdir. Bunlar, desteğe başvurmayı, web sitesinin belirli bir bölümünü bulmayı veya satın alma sürecinde gezinmeyi içerebilir. Bu, tüm kafa karışıklıklarının giderilmesine yardımcı olacak ve ziyaretçinin, chatbot ile etkileşimlerinden ne bekleyebileceklerini bilmelerini sağlayacaktır.

Her zaman yardımcı olun.

Chatbotun çevrimiçi web sitelerinde bulunmasının ana nedenlerinden biri, potansiyel müşterilere ihtiyaç duyabilecekleri her konuda yardımcı olmaktır. İşte bu yüzden chatbot'unuz, ziyaretçinin onlara yardım etmek için orada olduklarını anlamalarına yardımcı olacak bazı otomatik ifadeler kullanmalıdır.


Bunu başarmanın en iyi yolu, aşağıdakiler gibi belirli ifadeleri kullanmaktır:

Merhaba, web sitemize hoşgeldiniz, bugün size nasıl yardımcı olabilirim?

Web sitesinde gezinmek için biraz yardım ister misiniz?

Size yardımcı olabileceğim bir şey var mı?

Bu basit sorular, tüm kelime alışverişini ziyaretçiler için daha keyifli hale getirmeye yardımcı olacak ve sohbet aracının yapabileceğini ve web sitenizle ilgili olabilecek tüm sorularını cevaplamaya istekli olduklarını anlayabilecekler.

 

Konuşma dilini kullanın

Bir chatbot panosunun mesajları otomatik olmasına rağmen, hala çok fazla robotik görünmelerini istemiyorsunuz. Bu konuşmanın amacı, müşterinin bottan yardım alabileceklerini hissetmelerine yardımcı olmak ve bunun bir robotla konuşuyormuş gibi hissetmeleri durumunda gerçekleşmesi zor olacak.

 

Bu sorunla başa çıkmanın ana yolu, dili profesyonel ve saygılı tutarken, botlarınızın dili biraz daha günlük konuşma dilini benimsemiş olmalı. Bu, ziyaretçilerinizin daha rahat hissetmelerine yardımcı olacak ve bir soru sormayı çok daha kolay bulmayı bulacaklar.

 

Ondestek-Canlıdestek

 

Studicus gibi çevrimiçi araçların kullanımıyla konuşma dilinizi kolayca kontrol edilebilir ve düzeltilebilir, çünkü dilbilgisi ve yazım hatalarını yakalayabilir ve sorunlu cümleleri değiştirerek onları okuyanları daha iyi anlayabilir.

 

Satış odaklı olmak

Chatbotunuzu akıllıca kullanmanın diğer bir yolu web sitenizde özel bir teklif sunmaktır. Ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek için bunu çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. İlk yol, ziyaretçinin sitenin ana sayfasından haberdar olamayacağı bir satışı teşvik etmektir. Dönüşüm oranınızı bu şekilde artırmayı deneyebilirsiniz.

 

Yapabileceğiniz bir diğer şey, botun web siteyi ilk kez ziyaret etmesi durumunda yeni ziyaretçinize özel bir indirim kodu sunmasını sağlamak. Bu, yeni bir ziyaretçinin, özellikle indirim büyükse, bir satın alma işlemi yapmasını düşünmeniz için harika bir yol olabilir.

 

Ondestek-Chatbot ile eticaret satışlarını artırmanın 9 yolu

 

Ayrıca, chatbotunuz, belirli ürünleri seçme konusunda müşterilere yardım sunmalarını veya hatta müşterileri herhangi bir sorun yaşamaları halinde satın alma sürecinde yönlendirerek satışlarınızı artırmaya yardımcı olabilirsiniz.

 

Canlı Destek önemini asla kaybetmeyecek

Chatbot kurmak ve kullanmak faydalı ve nispeten ucuz olabilir, ancak canlı bir temsilcinin müşterilerinize sağlayabileceği yardımın yerini asla alamaz. İşte bu yüzden müşteri hizmetlerinizi başarılı kılmak için canlı destek ve chatbotun ikisine de sahip olmanız gerekiyor.

 

Chatbotunuzun sahip olması gereken en son içerik stili, ziyaretçilerinizi veya müşterilerinizi, sorunlarını daha derinlemesine tartışabilecekleri canlı temsilcinize yönlendirmenin bir yoludur.

 

Bu, hem web sitenizdeki hem de siparişlerinizdeki sorunları çözmenize yardımcı olacak ve müşterilerinize onlara en iyi müşteri hizmetleri türlerini sunmaya istekli olduğunuzu gösterecektir. Her iki durumda da, her iki taraf için daha keyifli bir deneyim olacaktır.

 

Ondestek-Hazır Mesaj Metinleri

 

Chatbotu müşteri hizmetlerinizin büyük bir parçası yapmak

Ziyaretçilerinize ve potansiyel müşterilerinize web sitenizdeki en iyi hizmeti sunabilmesini sağlamak için chatbotun yapması gereken birçok şey var. Canlı temsilcilerin çevrimdışı olduğu durumlarda, chatbot tüm bu hizmetlerinizi sorun yaşamadan yürütmenize yardımcı olur.

 

Bu ipuçlarının tümü, web sitenizde kullanacağınız chatbotun içerik stilini nasıl şekillendirmek istediğinizi tam olarak öğrenmenize yardımcı olacak ve müşteri hizmetlerinizi geliştirmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

 

Sizce bu içerik stillerinden hangisi chatbot için en önemli?

Keşfetmeye devam et >>

 

Ondestek Blog-Marka Sadakati-Chatbot-Yapay zeka

 

Topics: Pazarlama, Hizmetler, Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar