Ondestek Blog

Chatbot Hakkında Mutlaka Okunması Gereken 6 Kitap

Posted by Ondestek on 29.03.2019 10:45
Ondestek

 Ondestek-Chatbot hakkında mutlaka okunması gereken 6 kitap

 

1. Hands-On Chatbots and Conversational UI Development

Chatfuel, Dialogflow, Microsoft Bot Framework, Twilio, Alexa Skills ve Google Eylemleri gibi önde gelen araçlarla 8'in üzerinde sohbet ve konuşma kullanıcısı arayüzü oluşturun ve bunları Facebook Messenger, Amazon Alexa ve Google Home gibi kanallara dağıtın!
Hands-On-Chatbots and Conversational UI Development

 

Temel Özellikler

 • Bu proje tabanlı kılavuz ile İletişimsel Kullanıcı Arabirimleri(UI)nin farklı kullanım durumlarını anlayın.
 • Zengin özellikli Chatbotlar oluşturun ve bunları birden fazla platformda konuşlandırın.
 • Kişisel ve ev yardımları için gerçek dünyadan ses erişimli UI örnekleri alın.

Kitap açıklaması

Arayüz olarak konuşma, makinelerin dilde evrensel olarak kabul edilen insan aracını kullanarak bizimle iletişim kurmasının en iyi yoludur. Chatbotlar ve sesli kullanıcı arayüzleri, konuşma UI'lerinin iki farklı güzel yanıdır. Chatbotlar, doğal dilde konuşan ve bağlamdan haberdar olan gerçek zamanlı, veri odaklı cevap motorlarıdır. Sesli kullanıcı arayüzleri seslidir ve konuşmayı kullanan kullanıcıları anlayabilir ve bunlara cevap verebilir. Bu kitap, API'leri birden fazla platformdan alarak her iki konuşma arayüzü türünü de kapsar. Bu UI'lerin nasıl oluşturulduğunu ve bunları dağıtmak için en iyi kullanım örneklerini anlamak için proje tabanlı bir yaklaşım izleyeceğiz.

Bot yapımının temellerini anlamak için Facebook Messenger API'sinden basit bir mesajlaşma botu oluşturarak başlayacağız. Ardından, yeni edinilen Google Dialogflow ve Microsoft Bot çerçevesiyle etkinlikleri sipariş etme ve planlama gibi karmaşık görevleri gerçekleştirebilecek bir Görev modeli oluşturmaya devam ediyoruz.

Daha sonra Amazon Alexa ve Google Home ile konuşarak kullanıcılarla etkileşime girebilen sesli UI'lara geçiyoruz.

Kitabın sonuna kadar, birden fazla lider platform için kendi sohbet hattınızı ve sesli kullanıcı arayüzlerinizi oluşturmuş olacaksınız.

Bu Kitap Kimin İçin?

Bu kitap, etkileşimli konuşma kullanıcı arayüzleri / Chatbot'ları oluşturmak isteyen geliştiriciler içindir. Temel bir JavaScript ve web API bilgisi gerektirir.

Yazar Hakkında

Srini Janarthanam, konuşma sistemlerinde uzmandır ve bu alanda 15 yıldan fazla bir süredir çalışmaktadır. Turizm, sağlık ve eğitim dahil olmak üzere çeşitli alanlara yönelik konuşma sistemleri kurarak çeşitli projeler üzerinde çalıştı. Yapay Zeka ve Doğal Dil İşleme alanındaki çalışmaları için Edinburgh Üniversitesi'nden Felsefe (Doktora) doktora derecesi aldı.

Halen, İngiltere için uyarlanmış sohbetler, AI ve işletmeler için otomasyon çözümleri tasarlayan Chatomate'nin kurucu ortağı ve yöneticisi. Daha önce Heriot-Watt Üniversitesi ve Edinburgh Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Online chatbot dergilerinde, dergilerinde ve uluslararası araştırma konferanslarında 50'den fazla makale yayınlamıştır.

2. Conversational Marketing

"Modern pazarlamacıların ve satış elemanlarının ihtiyaçlarını David Cancel'dan daha iyi anlayan kimse yok."-Mike Volpe, CEO, Lola.com

 

Conversational Marketing-David Cancel-Dave Gerhardt

 

İletişimsel(Conversational) Pazarlama, daha iyi müşteri adayları oluşturmak ve daha fazla satış yapmak için kesinlikle faydalanılması  gereken bir rehberdir. Geleneksel satış ve pazarlama yöntemleri, modern, internet meraklısı tüketicilerin mal ve hizmet satın alma yöntemlerine ayak uyduramadı. Gerçek zamanlı konuşmalara ve anında geri bildirime izin veren modern mesajlaşma uygulamaları, kişisel ve profesyonel yaşamlarımızda etkileşim biçimimizi değiştirdi, ancak çoğu işletme hala 21. yüzyıl müşterileri ile iletişim kurmak için 20. yüzyıl teknolojisine güveniyor.

Çevrimiçi formlar, e-posta soruları ve takip satış aramaları, modern tüketicilerin beklediği aciliyeti sağlamaz. Konuşmalı pazarlama ve satışlar, gerçek zamanlı, birebir sohbetler ve mesajlaşma yoluyla müşterilerle birebir görüşmelere odaklanan yeni bir metodolojinin parçasıdır. İşletmenizin müşterilerle gerçek zamanlı olarak iletişim kurmasına izin vererek (onlar için en uygun olanı olduğunda), karşılıklı pazarlama, müşteri deneyimini geliştirir, daha fazla müşteri adayı oluşturur ve  müşteriye dönüştürmenize yardımcı olur.

İletişimsel Pazarlama öncüleri David Cancel ve Dave Gerhardt nasıl yapılacağını açıklıyor:

 • Inbound ve outbound kanallarını müşteriler ile daha verimli bir diyalog haline getirin.
 • İletişimsel pazarlama tekniklerini mevcut satış ve pazarlama iş akışınıza entegre edin.
 • Yüz yüze toplantılar, telefon görüşmeleri ve e-posta alışverişleri, müşteri ilişkileri için önemli olmaya devam eder, ancak bireysel görüşme katmanı eklemek, müşteri deneyimini ve satışları göklere yükseltir.

İç Kapak Kısmından

Son yirmi yılda, tüketicilerin mal ve hizmet satın alma biçiminde köklü bir değişim olmuştur. Bugünün müşterileri talep üzerine ve gerçek zamanlı olarak satın alıyor. Geleneksel pazarlama ve satış yöntemi, tüketicilerin satın almak istedikleri yolla temasını yitirdi.

İletişimsel pazarlama, şirketlere anlık ürün ve hizmetlerle ilgili müşterilerle bağlantı kurarak işlerini büyütme gücü verir - daha sonra değil. Kitap, müşterilerin ilgisini çekecek, satış döngüsünü daraltacak ve  sonuçları iyileştirecek, zorlayıcı, gerçek zamanlı sohbetler oluşturmayı anlatıyor.

Satış ve pazarlamaya yeni başlayanlar için, Conversational Marketing, gerçek zamanlı konuşmalar yoluyla web sitelerinde bulunan müşterileri yakalamak, nitelemek ve bağlantı kurmak için neler gerektiğini ve bu yaklaşımın neden daha mutlu müşteriler yarattığını ve daha fazla gelir elde ettiğini açıklar. Daha deneyimli profesyoneller, bugünün müşterilerinin nasıl satın almayı tercih ettiklerini daha iyi anlayacak ve geleneksel pazarlama ve satış yaklaşımlarından eksik olan yeni stratejileri ve taktikleri keşfedeceklerdir. Drift CEO'su David Cancel, inbound ve outbound kanalları daha verimli bir diyalog içinde birleştirmenin yanı sıra, kalite talepleri ve daha kısa satış döngüleri üretmeyi açıklıyor. Ayrıca, iletişimsel pazarlama tekniklerini, bir şirketin mevcut satış ve pazarlama iş akışına nasıl entegre edeceğini de gösterir. İletişimsel Pazarlama, pazarlamacıların ve satış görevlilerinin giderek daha dinamik bir iş ortamında başarılı olmak için ihtiyaç duydukları yenilikçi araçlarla ve kanıtlanmış yaklaşımlarla doludur. Satış ve pazarlamada müşteriyi anlık takip etme dönemine hoş geldiniz! 

 

3. Voicebot And Chatbot Design

En yeni çerçeveleri kullanarak konuşma kullanıcı arayüzleri oluşturun!

 

Voicebot and Chatbot Design By Rachel Batish

 

Temel Özellikler

 • Pratik ve erişilebilir araç kitlerini kullanarak AI sohbetleri ve sesli botlar oluşturun.
 • İnsanların önünde gerçekten fark yaratan sesler tasarlayın ve oluşturun.
 • Alexa, Google Home ve FB Messenger gibi tanıdık cihazlarla çalışın.
 • Farklı endüstrilerde UI başarısı için tasarım ve kullanım durumları.

Kitap açıklaması

Sohbet ve ses kullanarak AI botlarla etkileşime gireceğimiz konuşma arayüzleri çağına giriyoruz. Ama nasıl iyi bir sohbet yaratabiliriz? Gerçek dünyada başarılı konuşmalar yapabilen sesli sohbetleri ve chatbotları nasıl tasarlar ve oluştururuz?

Bu kitapta, Rachel Batish bize sohbet uygulamaları, botlar ve AI dünyasını tanıtıyor. Küçük teknik bilgilerle başarılı ve anlamlı konuşma kullanıcı arayüzleri oluşturabileceğinizi keşfedeceksiniz. Amazon Alexa, Google Home ve Facebook Messenger dahil olmak üzere önde gelen konuşma platformlarında botların nasıl oluşturulacağı ve konuşlandırılacağı hakkında ayrıntılı bir rehberlik bulacaksınız.

Daha sonra gerçekten başarılı olacak ve insanların önünde fark yaratacak  konuşma arayüzleri oluşturmak için temel tasarım özelliklerini öğreneceksiniz. AI botlarınızın, kişisel şekillendirme ve ton analizi gibi teknikleri kullanarak, insanlarla anlamlı bir sohbete nasıl dönüşebileceğini keşfedeceksiniz.

Gerçek dünyadaki başarılı botlar için, önemli kullanım durumlarını ve insanların botlarla etkileşimde bulunduğu örnekleri keşfedeceksiniz. Finans, seyahat ve e-ticaret örnekleriyle, herhangi bir sektörde nasıl başarılı bir konuşma arayüzü oluşturabileceğinizi göreceksiniz.

Rachel, sizinle en son sesli mesaj ve sohbet teknolojisi ve onun geleceğin nasıl gelişebileceği konusundaki görüşlerini paylaştığı gibi ufkunuzu daha da genişletecek. Hemen şimdi katılın ve başarılı, yüksek etkili botlar oluşturmaya başlayın!

Ne öğreneceksin

 • Kendi AI sesli mesajlarınızı ve sohbetlerinizi oluşturun.
 • Alexa, Google Home ve Facebook Messenger gibi tanıdık cihazları kullanın.
 • Konuşan kullanıcı arabirimlerinin öğelerinde uzmanlaşın.
 • Botlarınızı başarılı kılmak için temel tasarım tekniklerini öğrenin.
 • İnsanlar için kullanıcı arabirimi konuşmasını derinleştirmek için ton analizi kullanın.
 • Gerçek dünya durumları için tasarlanmış sesli postalar ve kullanıcı arayüzleri oluşturun.
 • Finans, seyahat ve e-ticarette vaka çalışmaları.
 • En gelişmiş teknolojiyi ve AI botların geleceği hakkında bilgiler edinin.

Bu kitap kimin için?

Bu kitap tam size göre, kullanıcı arayüzünü ve yapay zekanın yönlendirdiği konuşma kullanıcı arayüzlerinin insanların etrafınızdaki bilgisayarlarla, cihazlarla ve günlük dünyayla nasıl etkileşimde bulunduğunu değiştirmesini sağlamak istiyorsanız. Bu kitap bugün mevcut ana UI araç kitleriyle birlikte çalışır, bu yüzden bu kitaptaki botları oluşturmak için derin bir programlama bilgisine ihtiyacınız yoktur: işaretleme dilleri ve JavaScript ile ilgili temel bir aşinalık size en yeni konuşma arayüzleri oluşturmaya başlamanız için gereken her şeyi verecektir.

Yazar Hakkında
İsrail ve Almanya'daki başarılı çalışmalarından sonra, Rachel Batish, iletişimsel UI alanında tanınmış bir girişimci oldu.

 

 

 

 

4. Applied Artificial Intelligence

"Makine zekasını güçlendirmeyi amaçlayan işletme liderleri için pratik bir rehber. Şirket yöneticilerinin, gerçek sorunları çözmek için veri, teknoloji, tasarım ve insanları birleştirerek inovasyonu yönlendirmelerine yardımcı oluyor."                                          CES (Consumer Electronics Show 2018)

* CES 2018 Yılın En İyi Teknoloji Kitabı Seçildi.

Applied Artificial Intelligence

 

"Yapay zeka", günümüzün en güçlü kelimesi. Peki, bir lider olarak sizin için "yapay zeka" ne anlama geliyor?

Uygulamalı yapay zeka, kuruluşlarının verimliliğini ve topluluklarındaki yaşam kalitesini artırmak için makine zekasını kullanma konusunda tutkulu olan iş dünyasının liderleri için pratik bir rehberdir. Kurumsal ölçekte gerçek sorunları çözmek için verileri, teknolojiyi, tasarımı ve insanları bir araya getirerek yenilikçiliği teşvik etmek istiyorsanız, bu kitap tam size göre.

Bu kitap,  TensorFlow kodunda hata ayıklama hakkında fazla bilgi içermez ve insanlığın geleceği hakkında genellemeler yapmaz. Bunun yerine, doğru fırsatlara öncelik vererek, çeşitli uzmanlardan oluşan bir ekip oluşturarak, stratejik deneyler yaparak ve hem kurumunuza hem de bir bütün olarak topluma fayda sağlamak için çözümlerinizi bilinçli bir şekilde tasarlayarak başarılı AI inisiyatiflerini nasıl yönlendireceğinizi öğretir. Bu kitap, yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamaları ile somut iş kararları vermenize yardımcı olmaya odaklanmıştır.

Alanında üç uzmanın bir araya geldiği bilgilerle yazılmış olan bu kitap, makine öğrenmesi teknolojisinin benimsenmesinden gerçek bir değer elde etmek isteyen  liderler için  pratik bir rehberdir.

Eğer bunlar gibi sorularınız varsa ...


 • Şimdiye kadar kurulan AI için en iyi ticari kullanım örnekleri nelerdir?
 • AI'nın benimsenmesi için en iyi iş aşışını nasıl belirlerim ve fırsatları nasıl değerlendiririm?
 • Bir AI platformu oluşturmalı mı veya satın almalı mıyım?
 • Girişim için üst düzey AI yeteneklerini nasıl bulabilir ve işe alabilirim?
 • AI'yı işletmeme dahil etmek geliri nasıl arttırır veya maliyetleri nasıl düşürür?
 • Şirketimde AI'nın benimsenmesini nasıl kolaylaştırabilirim?

... o zaman bu el kitabı size en doğru cevapları veriyor.

Yazarlar Hakkında

Mariya Yao, global şirketler için gelir artışını otomatikleştiren bir AI şirketi olan Metamaven'in ve AI şirketleri için en büyük yayın ve topluluk olan TOPBOTS'un Genel Yayın Yönetmenidir.

Adelyn, Forbes, Entrepreneur, Inc., Wired ve IBM Watson gibi yayınlar tarafından pazarlama ve yapay zeka alanında (AI) en iyi etken olarak tanınmaktadır. Amazon (Quidsi), Eventbrite, TOPBOTS ve Nextdoor'da büyüme çabalarına öncülük etmiştir. SignalFire şirketinin portföyünde bir pazarlama danışmanı ve NYU Tandon Future Labs ve IBM'in AI XPRIZE'de kuluçkada başlayanlar için bir danışman. SXSW, CES, Inbound, MarTech, DLD ve daha fazlası gibi konferanslarda uluslararası üne sahip bir konuşmacıdır. Adelyn, Harvard College'dan mezun olmuş ve Harvard Business School'dan MBA derecesi almıştır. 

 

5. Artificial Intelligence: 101 Things You Must Know Today About Our Future

“Şimdi endüstri 4 devrimine giriyoruz ve AI bunun merkezinde. Neredeyse her sanayi sektörü AI'den etkilenecek. Yazar AI'yı ciddiye alan bireysel sektörleri anlatıyor.”                           James Kilgarriff (Amazon Verified Purchase)

*Book Authority tarafından tüm zamanların en iyi yapay zeka kitaplarından biri olarak seçildi.

Artificial Intelligence By Lasse Rouhiainen

 

Yapay zekanın dünyamızı hayal edebileceğimizden daha hızlı değiştirdiğini biliyor muydunuz?

Hayatımızın her alanını etkileyecektir.

Yapay zeka hemen hemen her şeyi daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz yapmamıza yardımcı olacak ve ulaşım, turizm, sağlık, eğitim, perakende, tarım, finans, satış ve pazarlama gibi sektörleri derinden değiştirecek. Aslında, AI toplumumuzu tamamen değiştirecek.

Birçok işin otomasyon ve robotlarla değiştirileceğini duymuş olabilirsiniz, ancak aynı zamanda AI tarafından çok sayıda yeni işin yaratılacağını da biliyor muydunuz?

Bu kitap, yapay zeka ile ilgili birçok etkileyici ve zamanında konu içeriyor. Bunlardan bazıları: kendi kendini süren arabalar, robotlar, sohbetler ve AI'nın iş piyasasını, iş süreçlerini ve tüm endüstrileri nasıl etkileyeceği konuları.

Öğrenme deneyiminizi geliştirmek ve kavramların anlaşılmasını kolaylaştırmak için, kitapta yer alan 85'ten fazla görsel sunum yer almaktadır.

Yapay zeka hakkındaki 101 sorunun cevabını öğrenecek ve yapay zekanın hayatımızı nasıl değiştireceğini anlamanıza yardımcı olacak çok sayıda kaynağa, fikir ve ipucuna erişebileceksiniz.

Bu kitap kimin için?

 • Yöneticiler ve işletme uzmanları
 • Pazarlamacılar 
 • Girişimciler ve startuplar
 • Danışmanlar ve antrenörler
 • Eğitimciler ve öğretmenler
 • Öğrenciler ve yaşam boyu öğrenenler
 • Ve geleceğimizle ilgilenen herkes.

Yapay zekanın hayatınızı nasıl etkileyeceğini keşfetmeye hazır mısınız?

Her işletmenin ve bireyin hızlı bir şekilde uygulayabileceği ve yararlanabileceği çok sayıda araç, teknik ve strateji size artık daha yakın.

Yazar Hakkında

Lasse Rouhiainen, yapay zeka,  teknoloji ve dijital pazarlama konularında en çok satan yazar ve uluslararası bir uzmandır.

Lasse, çalışmalarını genel olarak şirketlerin ve toplumun yapay zekaya nasıl daha iyi adapte olabileceği ve onlardan faydalanabileceğini araştırmalara odaklanmaktadır.

Lasse, dünyanın dört bir yanındaki 16'dan fazla ülkede önemli sunumlar, seminerler ve atölye çalışmaları yaptı ve uluslararası çapta çeşitli üniversitelerde sık sık konferanslar düzenledi. Ayrıca çevrimiçi e-öğrenme kursları aracılığıyla binlerce öğrenciye ve işletmeye eğitim vermiştir.

Lasse, Mobile World Capital ve TEDx gibi ünlü seminerlerde konuşmacı olmuş ve Michelin, Össur ve Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi gibi üst düzey marka ve kurumlarla çalışmıştır. Ayrıca İnsan Merkezli AI girişiminin destekçisidir.

Lasse, Amazon'da hem İngilizce hem de İspanyolca olarak yayınlanan birçok kitap yazdı. Yapay Zeka Üzerine Yaptığı En Son Çalışması: Yapay Zeka: Halihazırda birkaç başka dile çevrilmiş olan Geleceğimiz Hakkında Bugün Bilmeniz Gereken 101 Şey, Book Authority tarafından tüm zamanların en iyi AI kitaplarından biri olarak  seçildi.

Lasse'nin çalışmaları ve görüşleri, BBC ve Business Insider gibi uluslararası basında yer aldı.

 

 

 

 

6. Designing Bots: Creating Conversational Experiences

Facebook Messenger’dan Kik’e, Slack botlardan Google Asistan’a, Amazon Alexa’ya ve e-posta botlarına kadar, yeni iletişim uygulamaları, yazılımla etkileşim biçimimizde devrim yaratıyor.

 

Designing Bots By Amir Shevat

 

Bu pratik rehber, ister yeni bir tüketici hizmeti isterse işletme verimliliği ürünü olsun, insanların daha üretken olmalarına yardımcı olacak harika konuşma deneyimleri ve keyifli botlar tasarlamayı ve oluşturmayı gösterir.

Tasarımcılar, ürün yöneticileri ve girişimciler için ideal olan bu kitap, gerçek dünyadaki bot örneklerinde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını araştırıyor ve bot oluşturma araç kitiniz için pratik tasarım kalıpları sunuyor. Etkili bir onboarding işleminin nasıl kullanılacağını, farklı akışların ana hatlarını çizmeyi, bot kişiliğini tanımlamayı ve zengin kontrol ile metin arasında doğru dengeyi seçmeyi öğreneceksiniz.

Farklı bot kullanım örneklerini keşfedin ve en iyi uygulamaları tasarlayın.

Marka ve kişilik, konuşmalar, gelişmiş UI kontrolleri gibi bot anatomisini ve bunlarla ilişkili tasarım kalıplarını anlayın

Bir Facebook Messenger tüketici botu ve Slack iş botu oluşturma adımlarını öğrenin

Bot inşa eden tasarımcıların ve girişimcilerin öğrendiklerini ve paylaşılan deneyimlerini keşfedin.

İlk botunuzu tasarlayın ve prototipleyin ve kullanıcı geri bildirimlerini deneyin.

Yazar Hakkında

Amir Shevat, Twitch'teki geliştirici deneyiminin genel başkan yardımcısıdır. Son 15 yılını Slack, Microsoft ve Google'da API'ler etrafında geliştirici ürünler, API'ler ve ekosistemler oluşturmak için harcadı. Ayrıca Designing Bots (O’Reilly) 'nin yazarıdır. 

 

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar