Ondestek Blog

Chatbot: Chatbot Nedir? Chatbot Neden Bu Kadar Önemli?

Posted by Ondestek on 15.03.2019 08:00
Ondestek

 

Chatbot Nedir?Son zamanlarda, insanlar ve bilgisayarlar arasındaki etkileşimi kolaylaştırmak için tasarlanan yeni araçlar piyasaya sürüldü: Chatbotlar veya Sanal Asistanlar. Özellikle bankacılıkta, chatbotlar ve sanal asistanlar, insanlar ve bilgisayarlar arasındaki etkileşimi kolaylaştırmak için tasarlanan sektörün en yeni yapay zeka destekli yazılımlarıdır.

 

Tam olarak chatbot nedir?

Chatbot, mesajlaşma uygulamaları, web siteleri, mobil uygulamalar veya telefon aracılığıyla bir kullanıcıyla doğal dilde bir sohbeti simüle edebilen bir yapay zeka (AI) yazılımıdır. Chatbot neden önemlidir? Chatbot genellikle insanlar ve makineler arasındaki etkileşimin en gelişmiş hali olarak tanımlanır. Bununla birlikte, teknolojik bir bakış açısıyla, chatbot yalnızca Doğal Dil İşleme (NLP) kullanan bir “Soru Cevaplama” sisteminin doğal evrimini temsil eder. Doğal dilde sorulara verilen yanıtları formüle etmek, çeşitli işletmelerin son-kullanım(end-use) uygulamalarında uygulanan en tipik Doğal Dil İşleme Örneklerinden biridir.

Perde arkasında: bir chatbot nasıl çalışır?

Bir chatbotun temelde iki farklı görevi var:

  • Kullanıcı istek analizi
  • Yanıt verilmesi

 Chatbot Nasıl Çalışır: Bu grafikte de görebileceğiniz gibi, chatbot bir kullanıcıdan gelen girdilere dayanarak bir cevap verir. Bu işlem basit görünebilir; pratikte, işler oldukça karmaşık.

 

Chatbot-Nasıl çalışır

Kullanıcı istek analizi: Bu chatbotun yaptığı ilk görevdir. Kullanıcının amacını tanımlama ve ilgili varlıkları çıkarma isteğini analiz eder.

 

chatbot-cevap verme

Kullanıcının amacını belirleme, verileri ve kullanıcının isteğinde yer alan ilgili varlıkları belirleme yeteneği, bir chatbotun özünde atılacak ilk koşul ve en uygun adımdır: Kullanıcının isteğini doğru anlayamıyorsanız, doğru cevabı vermeniz mümkün değil!

Yanıt verilmesi: Kullanıcının niyeti tanımlandıktan sonra, chatbot kullanıcının isteği için en uygun yanıtı sağlamalıdır. Cevap şunlar olabilir:

 • Genel ve önceden tanımlanmış bir metin

• Farklı cevaplar içeren bir bilgi tabanından alınan bir metin

• Kullanıcının sağladığı verilere dayalı, içeriğe dayalı bir bilgi parçası

• Kurumsal sistemlerde depolanan veriler

• Bir veya daha fazla arka uç uygulamasıyla etkileşime girerek sohbetin gerçekleştirdiği eylemin sonucu

• Sohbetin kullanıcının isteğini doğru bir şekilde anlamasına yardımcı olan belirsiz bir soru

Chatbot neden önemlidir?

Chatbot uygulamaları, müşteri deneyimini geliştirerek insanlar ve hizmetler arasındaki etkileşimi kolaylaştırır. Aynı zamanda, şirketlere, tipik müşteri hizmetleri maliyetlerini düşürerek, müşterilerin katılım sürecini ve firmaların “operasyonel verimlilik” iyileştirmeleri için yeni fırsatlar sunuyorlar.

Başarılı olmak için, chatbot bu iki görevi de etkin bir şekilde yerine getirebilmelidir. Burada insan desteği kilit bir rol oynar: Yaklaşım ve platform ne olursa olsun, insan müdahalesi, sohbet sisteminin düzenlenmesi, eğitilmesi ve optimize edilmesi için çok önemlidir.

Hangi chatbot uygulaması sizin için daha uygun?

Chatbot geliştirmek için kullanabileceğiniz farklı yaklaşımlar ve araçlar vardır. Ele almak istediğiniz kullanım durumuna bağlı olarak, bazı chatbot teknolojileri diğerlerinden daha uygundur. İstenilen sonuçları elde etmek için, doğal dil işleme, makine öğrenimi gibi farklı yapay zeka-AI- formlarının kombinasyonu en iyi seçenek olabilir.

Özel ihtiyaçlarınız ve istenen hedefleriniz doğrultusunda değerlendirme yapabilmeniz için işletmeniz için demo talebinde bulunabilirsiniz!

 

Ondestek-Chatbot

 

Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar