Ondestek Blog

Canlı Destek Kullanan Müşteri Temsilcisinin Avantajları Nelerdir ?

Posted by Ondestek on 01.04.2019 10:48
Ondestek

Ondestek tarafından sunulan canlı destek modülü, binlerce internet sitesinde giderek yaygınlaşmaya devam ediyor. Canlı Destek kullanım amacının ne olduğu, ne gibi faydaları olduğu, kullanılmasının zor olup olmadığı gibi pek çok bilgiyi sizlerle paylaşalım.

Neden Canlı Destek?

            Çünkü canlı destek sistemi, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılarla anlık olarak iletişime geçmenizi sağlar. Bu size ne kazandırır? İki grupta toplayabiliriz:

       1.Ziyaretçi Açısından

           Ziyaretçi bu internet sitesinin destek konusunda çok iyi hizmet verdiğini anlar.

  • Herhangi bir sorun yaşaması durumunda karşısında muhatap bulabileceğini bilir.
  • Aklındaki sorulara hızlı bir şekilde yanıt bulabilir.
  • Sorularına gelen yanıtlara istinaden yeni sorular yöneltme özgürlüğüne sahiptir.
  • Herhangi bir nedenle sizi arayamayan müşteriler, canlı destek üzerinden iletişim talebinde bulunabilir.

        2. İnternet Sitesi Açısından

  • Ziyaretçilere güven verir.
  •  Soru veya sorunların çözümü konusunda güvenli bir profil çizer.
  • Birebir iletişimin avantajlarını kullanarak ziyaretçinin farklı sitelere yönelmesine imkan tanımadan sorunları ortadan kaldırır.
  • Müşterilerin ne istediğini daha iyi anlar, site profilini buna göre uzun vadede düzenler.

  Web Siteme Nasıl Canlı Destek Ekleyebilirim?

            Ondestek ailesi olarak canlı destek modülünü oldukça pratik bir hale getirdik. Öncelikle Ondestek üzerinden üyelik profili oluşturuyorsunuz. Ardından da internet sitenizi belirterek, sitenize özel tanımlanan kodu alıyorsunuz. Bu kod sadece size özel hazırlanmaktadır ve sadece sizin için üretilmiştir. Güvenlik gereği, sizin internet siteniz dışında herhangi bir başka internet sitesinde kullanılması ve çalışması mümkün değildir.

            Size özel hazırlanan bu kodu sitenize ekliyorsunuz. Böylece canlı destek sistemi sitenize entegre edilmiş olacaktır. Bu andan itibaren canlı destek sisteminiz aktif bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Canlı destek modülü çok fonksiyonludur. Üzerinde birçok ayar yapmanız mümkündür. Merak ettiğiniz tüm konularda Ondestek yazılım ve destek ekibi sizin yanınızda olacaktır.

Canlı Destek İle İlgili Birkaç Detay

            Sadece internet sitesi yetkililerinin görebileceği canlı destek detaylarından bahsederek ilerleyelim. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı canlı destek üzerinden farklı zamanlarda size mesaj gönderdiğinde yetkililer önceki mesajları da görebilmektedirler. Bu sayede müşteri ile yapılan konuşmanın hangi yönde ilerlediğinin tespit edilmesi oldukça kolay olmaktadır. Bu durumu şu şekilde somutlaştıralım; bir müşteri canlı destek üzerinden satışını yaptığınız üründen toplu sipariş vermek istiyor ve fiyat indirimi talep ediyor. Site yetkilisi de kendisine tanınan yetki çerçevesinde %20’lik bir indirim sağlıyor. Müşteriniz bu durumu düşüneceğini ve karar verdiğinde sipariş vereceğini söylüyor. Aradan 1 hafta geçiyor ve müşteriniz canlı destek üzerinden kendisine tanımlanan indirim olduğunu ve bunu kullanmak istediğini belirtiyor. Karşısındaki site yetkilisi eğer önceki mesajları göremeseydi böyle bir durumunun söz konusu olamayacağı sabit fiyat üzerinden satış olduğunu belirterek müşteriyi kaybedebilirdi. Fakat önceki mesajların dökümünü site yetkilisi inceleyerek hızlıca indirim tanımlama işlemini sağlıyor ve alışveriş gerçekleşiyor.

            Yukarıda anlatılan durum internet dünyasında fiyat araştırması yapan müşterilerin sıklıkla ortaya çıkardığı bir durumdur. Bu nedenle, böyle bir durumun yaşanması hem doğal hem de ihtimaller dahilindedir. Müşteriler tarafından güvenirlik profilinizin zarar görmemesi adına düşünülen, önceki mesajların saklanması çoğu zaman imajınızı zedeleyecek durumların önüne geçmenize imkan sağlayacaktır.

            Canlı destek üzerinden sizlere yazılan mesajlarla ilgili birçok istatistik tutulmaktadır. Bu istatistikleri ondestek.com üzerinden inceleyerek ziyaretçi profili hakkında değerlendirmelerde bulunabilirsiniz. Günlük, haftalık veya aylık olarak ne kadar mesaj aldığınız, en çok hangi şehirden mesaj aldığınız gibi bilgiler istatistik verileri içerisinde yer almaktadır.

            Canlı destek modülü üzerinden sizlere yazılan tüm mesajlar veritabanında banka seviyesinde güvenlikle saklı tutulmaktadır. Dilerseniz mesajlaşmaları mail adresinize veya bilgisayarınıza yedekleyebilme fırsatına da sahipsiniz. Ayrıca dilerseniz yine bu konuşma arşivini isteyen müşterilerinize de e-mail aracılığı ile gönderebilirsiniz.

            Görsel olarak canlı destek modülü tamamen kişisel tasarımınıza göre şekillenebilmektedir. Şablon renginin değiştirilmesi veya yeni bir renk belirlenmesi gibi çalışmalar yaparak internet sitenizle tam uyumlu bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca canlı destek sistemi üzerindeki tüm yazılı metinleri kendi tercihinize göre değiştirebilirsiniz.

            Ondestek’in Akıllı Asistan özelliği sayesinde, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara otomatik bir mesaj sunarak sanki gerçek bir yetkili tarafından mesaj gönderilmiş izlenimi yaratabilirsiniz. Bu sayede ziyaretçilerinizin, destek konusunda her zaman ilgili bir internet sitesi olduğunuzu düşünmesini sağlayabilirsiniz. Bu otomatik mesajın ne sıklıkla gönderileceği, hangi sayfanızdayken gönderileceği gibi pek çok ayarlama yine sizin tarafınızdan yapılabilmektedir.

 

 

Ondestek- Web Sitenizdeki Aktif Ziyaretçileri Satışa Dönüştürün !

Topics: Hizmetler

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar