Ondestek Blog

Akıllı Oteller : Yapay Zeka & Chatbotlar

Posted by Ondestek on 17.06.2019 09:31
Ondestek

Ondestek Blog-Hotel AI

Günümüzde olduğu gibi, endüstrilerdeki aksama öncelikle yapay zeka tarafından yönlendiriliyor. Müşterilerin ilgisini çekmek ve sadakat ekosistemini genişletmek konusunda misafirperverliğin gelecekteki başarısının, AI ve makine öğreniminden faydalanmakta yattığı açık.

Konukseverlik işletmeciliği artık, chatbot hizmeti, personelsiz bir konsiyerj, iç süreçlerin otomasyonu ve daha da önemlisi, benzersiz bir müşteri deneyimi sunabiliyor.

Geleneksel olarak konukseverlik işletmeciliği, teknolojiye dayalı yeniliklerin ön saflarında yer alan sektörlerden biri değildi. Bununla birlikte, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, rekabetin üstesinden gelebilmek için yenilikçi stratejiler benimsemiştir.

Geçmişte, rezervasyonlar ve işlemler bireylerin kendileri veya seyahat acenteleri tarafından elle gerçekleştiriliyordu. Zaman içinde, çok fazla veri toplanmış, konuklar çevrimiçi rezervasyonlarını yaptırmış ve şimdi ileri teknoloji mevcutken, konukseverlik endüstrisinin sayısız bilgiden elde edilen avantajlardan yararlanmak için deneyimlerini yapay zeka ve makine öğrenimi'ne dönüştürme zamanı gelmiştir. 

“21. yüzyılda, yeni dijital dönüşüme ayak uydurmayan her türlü işletme, gelişim sürecini yavaşlatmaya ve uzun vadede yenilgiye uğramaya hazır olmalı. Büyümeyi ve gelir akışını artarak sürdürmek için, günümüzde otellerin çağdaş dijital teknolojileri süreçlerine dahil etmeleri şart. ”

 

Müşterilerin gereksinimlerini yerine getirmek için markalara ulaşmak için gereken günler artık geçmişte kaldı. Bu dijital çağda, şirketler, müşteri davranışını ve ihtiyaçlarını önceden önceden tespit ederek müşteri deneyimini arttırmak için yeni alanlara yöneliyor.
Ondestek Blog-Misafirperverlik

Bunu yapmak için, konukseverlik işletmeciliği yapay zeka, makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitik tarafından desteklenen dijital teknolojilerin kullanımıyla müşteri deneyimini yeniden tanımlamalıdır.

Genellikle insan gücünün yerine geçen bir kavram olarak algılanan, AI kavramı, otelcilik endüstrisi için; iş süreçlerini, hizmetlerini ve tesislerini dijitale dönüştürme konusunda gösterdiği başarıdan dolayı daha fazla güven yarattı.

AKILLI OTEL KAVRAMI

Müşteri beklentilerini aşan akıllı bir otele sahip olmak, yenilikçi bir stratejidir. Bu kavrama canlılık katan şey, AI destekli bakım, destek ve hizmetle onu geliştirme düşüncesidir.

Geleneksel bir oteli akıllı bir otele dönüştüren temel öğeler:

 • Konsiyerj robotları
 • Dijital yardım
 • Sesle çalışan servisler
 • Önerilerle seyahat deneyimi geliştiricileri
 • Otomatik veri işleme (makine öğrenmesi)
 • Süreç otomasyonu
 • Talep Tahmini
 • Gelir Yönetim Sistemleri

AI, sesle çalışan asistanları ile sadece insan katılımını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda otel misafir hizmetinin müşterinin memnuniyetini sağlama şeklini de optimize eder.

AI ile birlikte REZERVASYON DENEYİMİ

Konukseverlikteki chatbot, rezervasyon sorgulamalarının yapılma şeklini değiştiriyor ve ziyaretçiler sadık müşterilere dönüştürülüyor. Normalde rezervasyonla ilgili sorgulama yapmaktan sorumlu olan ön büro otel personeli,bu görevi chatbotlara bıraktı. Bu akıllı sohbetler, insanlar ve bilgisayar makineleri arasında kontrollü, özlü ve verimli etkileşimler sağlayarak ana dilde algılama, konuşma (metin / ses) oluşturmak üzere programlanmıştır.

Chatbot, metin ve ses yoluyla akıllı konuşmaları simüle ederek, insanların bilgisayarlarıyla ana dilleri üzerinden konuşmalarını sağlar. Bir chatbot ile konuşmak müşterileri daha rahat hissettirir.

Çağrı merkezi temsilcileriyle birlikte inşa edilen, konuşma alanındaki AI ve oteldeki chatbotlar, otel işletmelerinin ilgili hizmetleri satmalarına yardımcı olan dijital rezervasyon sürecini de besleyecek.

Otel personeli tarafından günlük olarak cevaplandırılan rutin sorular, chatbot tarafından cevaplandırılabilir.
Ondestek Blog-Chatbot-Hotel-Resepsiyon

Uygulamaların yaygınlaşması ve anlık mesajlaşma ile günlük yaşamda genel metin mesajlarının yaygınlığının yanı sıra, chatbot kullanımı telefon ve e-posta kanallarını aktif kullanan otellerde de artacaktır.

Başlangıç ​​aşamasında olmasına rağmen, rezervasyon ve satın alma konusunda chatbot için muazzam bir potansiyel var.

 

“Konukseverlik alanındaki AI konuşması, oda servisi siparişleri almak, sık sorulan soruları ele almak, önerilerde bulunmak ve gezginlerin seyahatlerini birkaç adımda planlamalarına yardımcı olmak gibi günlük işleri çok daha kolay hale getirme potansiyeline sahip. Endüstrinin büyük işletme maliyetleri göz önüne alındığında, aynı potansiyel, otellere botları ve otomasyonu daha erken bir zamanda daha agresif bir şekilde benimsemeye zorlayacaktır.

CHATBOT DESTEĞİ İLE SAYISAL YARDIM

İnsanlar mutlak kontrolü ve esnekliği sever. Dijital konsiyerj ve sanal asistanların yükselişi, örnek müşteri deneyimi isteyen gezginlere, tatilcilere ve sık seyahat eden iş adamlarına sunulabilir. Özel ayrıcalıkların bir parçası olarak, oteller deneyimlerini dikte etmeleri için onlara erişim sağlayarak bu gücü müşterinin ellerine bırakabilir.
Ondestek Blog-İşinizi büyütmek için teknolojiyi dogru kullanıyormusunuz

Burada, AI destekli akıllı chatbotlar müşteri hizmetleri için hayati bir görev üstleniyor. Otel misafirleri, aşağıdakiler dahil tüm ilgili görevleri yerine getirmek için otelin özel chatbotunu kullanabilirler:

 • Konsiyerj robotları
 • Dijital yardım
 • Sesle çalışan servisler
 • Önerilerle seyahat deneyimi geliştiricileri
 • Otomatik veri işleme (makine öğrenmesi)
 • Süreç otomasyonu
 • Talep Tahmini
 • Gelir Yönetim Sistemleri

Otellerin genellikle spa uygulamaları, havaalanı transferleri ve akşam yemeği rezervasyonları gibi kolaylıklar önermek için sunduğu geleneksel iletişim yolları yerine, chatbot, konuk profiline ve Makine Öğrenimi yoluyla kişiye özel teklifler önerebilir.

Sanal etkileşimler sayesinde, sohbetler otel personelini atlayabilir ve diğer ucunda tıpkı bir insan gibi bir servis temsilcisi olabilir.

 

SES DESTEKLİ CHATBOT VE SANAL YARDIMCILAR

Yapay zekadaki son gelişmeler sayesinde oteller, odalarını ses tanıma sistemine sahip akıllı cihazlarla donatmaya başladılar. Amazon’nun Eko hoparlörü ile 5000 kadar otel odası bulunan böyle bir otel, Wynn Las Vegas’tır. Wynn'deki konuklar, odadaki birçok özelliği ses kontrollü VA olan Amazon’un Alexa’sı ile kontrol edebilir.

İlginçtir ki, Alexa'yı bu alanda kullanmak isteyen tek otel bu olmayabilir. Hatta Marriott, misafirlerini odalarını sadece sesli bir şekilde kontrol edebilmeleri için Boston'daki Aloft oteli için Alexa ya da Siri'yi seçmeyi düşünüyor.

Oteldeki ses teknolojisi ve sanal asistanları birbirine bağlayan IoT cihazları ile otel misafirleri, akıllı alanın ve hatta daha akıllı hizmetlerin tadını çıkarabilir. Konuklar, etkileşimli botlar / VUI'ler ile sadece sesli iletişim kurarak klimayı, aydınlatmayı ve diğer kontrolleri kontrol edebilir.

Bu kalitenin rahatlığı ve çözümleri, lüks oteller için otomatik konuk hizmetlerine neden olacak ve böylece otel markaları için çok daha iyi bir gelecek yaratacaktır. İnsanlar daha fazlasını beklediklerinden, ağırlama işletmeciliği kadar müşteri merkezli olan bir endüstrinin olmadığı gerçeğiyle birlikte, otellerde ses tabanlı sohbetleri uygulayan oteller en rekabetçi tesis sağlayıcıları arasında olacaktır.

 

OTELLERDE MAKİNE ÖĞRENME VE SÜREÇ OTOMASYONU

Hizmet / işletme maliyetini azaltmak ve optimize etmek için otellerin  müşteri hizmetleri için hazırlanmış, stratejik süreç tabanlı otomasyonuna ihtiyacı var. Mevcut teklifleri tespit etmek ve anlamak, müşteri zevklerini, davranış kalıplarını ve ikna edici yanıtları değiştirmek için chatbot yazılımını satış ve pazarlama departmanlarına entegre etmek, bunu mümkün kılmanın ilk adımı olacaktır.

AI'da makine öğrenimi, seyahat planlamacılarının yaşam tarzı seçimlerini tamamlayan kendi doğru yanıtlarını, özel tekliflerini ve kişiselleştirilmiş önerilerini üretmeye başlar.  Bu nedenle misafirperverlikteki chatbotlar yalnızca müşteri hizmetlerinin geliştirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, müşterilerinizin aynı zamanda büyük veri hacmine dayanan kusursuz kararlar almasına yardımcı olur.

Makine öğrenmesi potansiyelinin tamamı ile oteller yığınla veri toplayabilir ve aşağıdakilerle ilgili görüşler alabilir:

 • Müşteri dağılımı
 • Seyahat ve Yemek seçenekleri
 • Yolculuk kalıpları ve güzergah
 • Yer tercihleri
 • Ödeme metodları

Bilgi sınıflandırma ve yönetim sistemi, müşterinin davranışı hakkında çok şey öğrenmeye yardımcı olur. AI daha sonra müşterilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak ve seyahat ederken, sorgularken, kalırken ve olanakların tadını çıkarırken özel misafir hizmetleri sunabilmek için veri zenginliğini kullanabilir.

AI, makina öğrenme ve analitik ile yöneticiler, otel işletmecilerinin çeşitli davranış noktalarından müşteri davranış modelini anlamalarını sağlayan, merkezi bir "Veri Yönetimi" yapısını ortaya çıkarabilir. Makine öğrenmesi her konuğun 360 derecelik bir görünümünü oluşturur.

Bu şekilde oluşturulan içgörü, push mesajlarını kişiselleştirmeye, konuklarla gerçek zamanlı olarak bağlantı kurmaya ve eşsiz bir marka yaratmaya yardımcı olabilir - bunlar tekrarlanan iş, marka sadakati ve ağızdan ağıza tavsiye olarak basitleştirilebilir.

“Bu şekilde, bir otelin konuğu için özelleştirilmiş bir deneyim, istisna değil kural olacaktır. Otomasyon, personeli tekrarlayan işlerden kurtardığı için, işletme sermayesi ve işletme maliyetlerini optimize etme konusunda otellerin bu teknolojiden yararlanma olasılığı yüksektir. ”

Otel işletmeleri için sabit işgücü maliyetleri, işletme sermayelerinin % 40'ından fazlasını oluşturan en büyük tek gider olarak görülmektedir.

 

 

Otel personeli azaldıkça, yıllık gelirde potansiyel bir büyüme ile sonuçlanan misafirler için hizmet kalitesini ve otel tesisleri çeşitliliğini artırmaya odaklanacak daha fazla alan bulunmaktadır.

KAR GELİŞTİRME VE GELİR YÖNETİMİ İÇİN TALEP ÖZEL OPTİMİZASYON

Konaklama endüstrisinin mevsimsel değişimleri ve talep merkezli yapısı göz önüne alındığında, otel ve seyahat işletmelerinin tatiller ve diğer öngörülemeyen olaylar sırasında ihtiyaca özgü çözümler benimseme olasılığı yüksektir.

Artık sektör, toplam kullanım yerine oda başına karlılığa odaklanmaktadır. Ek olarak, daha yüksek çapraz satış ve satış potansiyeli yüksek karlı konuklara odaklanmak, büyük otel zincirlerinin temel amacı haline gelmiştir.

Genel doluluk oranlarını arttırmak için oda fiyatlarının düşürülmesi süreci geride kalmış ve yerine dinamik fiyatlama modelleri uygulanmıştır. Yapay zekanın ve makine öğrenmenin gücünden yararlanan yeni gelir yönetimi sistemleri, gerçek zamanlı olarak en uygun oda fiyatlarını belirleyebilir. Bu durum, AI uygulamalı dinamik fiyatlandırma modelleri ile sezon dışı dönemde düşük doluluk oranlarından kaçınılmasına neden olur.

Oteller, gelecekteki pazar talep modellerini akıllıca bir şekilde yakalama, anlama ve tahmin etme becerisine sahip olurlar; hizmet tekliflerini ve fiyatlandırma standartlarını böylelikle optimize ederler.

 

Neler Öğrendik?

Yapay zekayı otellere entegre ederek, aşağıdakilerde büyük değişimleri görebilirsiniz...

Personel ve personel gelişimi için ek destek

Chatbot’un rutin ve sıradan soruları cevaplama becerisi, ön büro personelini, hizmetle ilgili veya diğer operasyonel konularda serbest bırakacaktır. Otellerde AI destekli chatbot, personel kalitesini ve tutarlılığını artırarak müşteri deneyimi üzerindeki etkilerini en üst düzeye çıkarmak için yardımcı olabilir.

 

Robotik Süreç Otomasyonu

Konaklama sektöründe RSO, temizlik ve iletişim merkezleri ile ilgili işlemleri otomatikleştirecektir. Bununla kısıtlı olmayıp, hesaplar ve tedarik zinciri yönetimi söz konusu olduğunda otomasyon da kilit bir rol oynayacak. Finans sektörü zaten ödenecek hesaplar  gibi standart işlevlerin tekrarlayan, standartlaştırılmış ve kurallara dayalı görevlerini yerine getirmek için RSO ile denemeler yapıyor. Ağırlama kayıplarını önemli ölçüde azaltmak için ağırlamada Robotik Süreç Otomasyonu devreye alınacak.

İşlemleri kolaylaştırmak için akıllı sensörler.

IoT'nin yeteneğinden yararlanarak oteller operasyonlarını daha da optimize etmeyi ve kolaylaştırmayı bekleyebilirler. Sensörler, odalar boş ve temizliğe hazır olduklarında temizlik hakkında bilgi verebilir.

Birbirine bağlı cihazlar, sensörler ve makine öğrenmesi sayesinde otel odaları, müşteri deneyimini daha da artırmak için mevcut teknoloji ağını sanal asistanlarla birlikte kullanabilir.

IoT ve AI teknolojisine sahip sensörler ile aşağıdakiler gerçekleşebilir:

 • Otelin Wi-Fi ağı, gelen bir misafirin akıllı telefonunu çok iyi tanıyabilir.
 • IoT sistemi, yönetim personelini misafir için hızlı ve zahmetsiz check-in konusunda uyarabilir.
 • AI özellikli sistem, konuklar kapının önünde dururken kapının otomatik olarak açılmasını sağlayabilir.
 • Otel misafirleri, önceden belirlenmiş tercihlerine uygun odanın ışık yoğunluğunu ve sıcaklığını ayarlayabilir.

AI ile otel operasyonları üzerindeki etki çok değişkendir: gereksiz arka masa işlemlerini ve diğer işlevleri otomatikleştirmek, farklılaşan deneyimler sağlamaya odaklanmaları için otellere fırsat yaratır.

 

Bir Otel İşletmeni Olarak, Sonraki Eylem Planınız Ne Olmalı?

Halen mevcut hizmet standartları ve işle ilgili zorluklarla mücadele eden oteller:

Güçlü yönlerini, zayıf noktalarını ve iyileştirme alanlarını keşfetmek için mevcut operasyonel sistemlerine kesintisiz bir göz atmalı.
Ondestek-İşletmenizi internete taşımak için A'dan Z'ye yol haritası

Otomasyon yetenekleri ve süreç verimliliği de dahil olmak üzere gelecekteki otel sistemi için bir vizyon oluşturmalı.

Mevcut otel personelini inceleyerek tekrarlayan işler için AI destekli chatbot ile otomatik işlemleri entegre ederek misafir hizmetlerine daha fazla odaklanmalarını sağlayın.

En akıllı oda deneyimini sunmak için  otele özgü teknolojiler kullanmayı unutmayın.

 

 

Akıllı oteller yakın gelecek!

İnsan personelinin tamamen yapay zeka ve chatbotlarla değiştirilmesinin otel misafirleri için uygun veya kabul edilebilir olamayacağını düşünmek mantıklı olsa da, bugünkü otelcilerin misafirperverlik işlerini artan kar ve gelirle yürütmek için teknolojik gelişmelere adapte olmaları gerektiği inkar edilemez.

Öte yandan konuklar, teknik destek konusunda daha hızlı etkileşime girmek istiyor ve en kısa sürede özel servisler bekliyorlar. İnsan-makine etkileşiminin, doğal ve sade bir konuşma dilinde de arttığı çağa girdik ve bu, müşteri hizmetleri alanında ciddi değişiklikler sunuyor.

Sohbet botları, müşterileriyle daha sık ve kişisel etkileşime girmelerini sağlar, bu da markaya daha sadık olmalarını sağlar. Daha fazla kullanılabilirlik ve daha iyi doğal dil algılama yeteneği ile oteller konuklarına kapsamlı kişiselleştirme sağlamak için chatbotlara güvenebilir.

Misafirperverliğin gelecekteki başarısının, müşterileri çekmek ve sadakatini korumak söz konusu olduğunda, yapay zeka ve makine Öğrenimi'nin güçlendirilmesinde yatmaktadır.

Konukseverlik kadar müşteri odaklı olan çok az sayıda sektör var. Mevcut tüm bilgileri analitik platformlar aracılığıyla işleyerek ve karşılıklı AI destekli müşteri hizmeti sunarak, seyahatlerinin başından sonuna kadar müşterilerinin ihtiyaçlarına ve tercihlerine uyan değerli teklifler oluşturabilirsiniz. Oteller, bu kavramları hayata geçirmek için kapsamlı AI destekli sistem çözümleri sunmakta usta olan doğru teknoloji ortakları ve inovasyon ortaklarıyla işbirliğine odaklanmalıdır.

Keşfetmeye devam et >>
Ondestek-Chatbot ile eticaret satışlarını artırmanın 9 yolu-1


Topics: Chatbot

Ondestek-Chatbot

En Çok Okunanlar